Bilinçli farkındalık, evlilikte bilinçli farkındalık, empati ve evlilikte problem çözmenin evlilik doyumu ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mindfulness, mindfulness in marriage, empathy and problem solving in marriage with marriage satisfaction
- Tez No: 691741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA DOĞAN BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Giriş ve Amaç: Evlilik doyumu, bireyin evlilikten beklentilerinin ne düzeyde karşılandığına ilişkin algısıdır. Evlilik doyumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi, bu faktörlerin evlilik doyumunu arttırıcı müdahalelerin esas hedefi olması nedeniyle önem arz etmektedir. Bu araştırmada bilinçli farkındalık, evlilikte bilinçli farkındalık, empati ve evlilikte problem çözme ile evlilik doyumunun ilişkisinin irdelenmesi ve bu ilişkilerde aracılık ve düzenleyicilik rolü olan değişkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ek olarak evlilik doyumunu etkilediği öngörülen bazı sosyodemografik özellikler irdelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma 107'si kadın, 86'sı erkek 193 evli bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu planlanan zaman dilimi içerisinde ulaşılabilen katılımcı sayısı ile sınırlıdır. Bu araştırmada betimsel yöntemlerden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya ait veriler Evlilik Yaşam Ölçeği (EYÖ), Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BFÖ), Evlilikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği (EBFÖ), Temel Empati Ölçeği (TEÖ), Evlilikte Sorun Çözme Ölçeği (ESÇÖ) ve araştırmacı tarafından oluşturulan Sosyodemografik Veri Formu özbildirim ölçme araçlarından elde edilmiştir. Bulgular Ve Sonuç: Yapılan istatistiksel analizler sonucunda evlilikte bilinçli farkındalık ve evlilikte problem çözmenin evlilik doyumunu önemli ölçüde yordadığı, bireyin empati düzeyinin yine bireyin evlilik doyumunu düşük düzeyde yordadığı ve bilinçli farkındalığın evlilik doyumu üzerinde bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. İlaveten evlilik doyumunun bazı sosyodemografik özellikler ile ilişkisi irdelenmiş; cinsiyet ve yaşın evlilik doyumunu etkilemediği, eğitim ve gelir düzeyinin evlilik doyumunu pozitif yönde etkilediği, evlilik süresi ve çocuk sahibi olma durumunun evlilik doyumunu negatif yönde etkilediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Marriage satisfaction is the individual's perception of the extent to which his or her marital expectations are met. It is important to determine the factors affecting marital satisfaction because the factors affecting marital satisfaction are the target of interventions that increase marital satisfaction. In this study, it was aimed to examine the relationship between mindfulness, mindfulness in marriage, empathy, problem solving in marriage and marital satisfaction and to determine the variables that have a mediating and regulatory roles in these relationships. In addition, some sociodemographic characteristics that are predicted to affect marital satisfaction were examined. Matherials and Method: The research was carried out with the participation of 193 married individuals, 107 of whom were women and 86 were men. The study group of the research is limited to the number of participants that can be reached within the planned time frame. In this study, the relational survey model, one of the descriptive methods, was used. The data of the study were obtained from the Marriage Life Scale, Mindful Attention Awareness Scale, Interpersonal Mindfulness Scale-TR, Basic Empathy Scale, Marital Problem-Solving Scale and Sociodemographic Data Form which is created by researcher, self-report measurement tools. Results: As a result of the statistical analyzes, it was found that mindfulness in marriage and problem solving in marriage significantly predicted marital satisfaction, the empathy level of the individual predicted the individual's marital satisfaction at a low level, and mindfulness had no effect on marital satisfaction. In addition, the relationship between marital satisfaction and some sociodemographic characteristics was examined; It has been revealed that gender and age do not affect marital satisfaction, education and income level affect marital satisfaction positively, and the duration of marriage and having children negatively affect marital satisfaction.