Evli bireylerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile evlilik uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationships between mindfulness levels and marital adjustment of married people
- Tez No: 772424
- Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada amaç, evli bireylerin evlilik ilişkisindeki bilinçli farkındalık düzeyleri ile evlilik uyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bununla birlikte katılımcıların evlilikte bilinçli farkındalık düzeyleri ve evlilik uyum düzeyleri ile Kişisel Bilgi Formu'nda yer alan cinsiyet, yaş, evlenilen yaş, evlilik süresi, eşle tanışma şekli, evlilik öncesi eşle birlikte geçirilen süre, eğitim düzeyi, eşin eğitim düzeyi, çocuk sahibi olma durumu ve algılanan gelir düzeyi değişkenleri arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Kocaeli'de yaşayan ve uygun örnekleme yöntemiyle ulaşılan 263 kadın, 177 erkek olmak üzere 440 kişi oluşturmaktadır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Evlilikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Yakındoğu Evlilik Uyum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri analiz edilirken frekans, yüzde dağılımı ve standart sapma kullanılmış Bağımsız Örneklem T-Testi, One-Way Anova ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Testi kullanılarak analizler yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, evli bireylerin evlilikte bilinçli farkındalık düzeylerinin cinsiyet ve evlendikleri yaş değişkenlerine göre farklılaştığı; yaş, evlilik süresi, eğitim düzeyi, eşle tanışma şekli, evlenmeden önce eşle birlikte geçirilen süre, eş eğitim düzeyi, sahip olunan çocuk sayısı ve gelir düzeyi değişkenlerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Evli bireylerin evlilik uyum düzeylerinin ise gelir düzeyi ve evlenmeden önce eşle birlikte geçirilen süre değişkenlerine göre farklılaştığı; cinsiyet, yaş, evlendikleri yaş, evlilik süresi, eşle tanışma şekli, eğitim düzeyi, eş eğitim düzeyi ve sahip olunan çocuk sayısı değişkenlerine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Araştırma bulguları evli bireylerin evlilikte bilinçli farkındalık düzeyleri ile Yakındoğu Evlilik Uyum Ölçeği toplam puanı ve evlilikte doyum, evlilikte iletişim, evlilikte empati, kök ailelerle ilişkiler alt boyut puanları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the level of mindfulness in the marital relationship and marital adjustment levels of married individuals. In addition, the relationship between the level of mindfulness in the marital relationship and marital adjustment levels of married individuals and the variables of gender, age, age at marriage, duration of marriage, type of meeting with the spouse, time spent with the spouse before marriage, education level, education level of the spouse, having children and perceived income level were examined. The sample group of research consists of totally 440 married people (263 female, 177 male) living in Kocaeli were selected with the random sampling method. In order to collect data, Personal Information Form, Mindfulness in Marriage Scale and Near East Marital Adjustment Scale were applied. For analyzing the data frequency, percentage and standard deviation, Independent Sample T-Test, One-Way Anova and Pearson Correlation Coefficient were used. According to the results of the research, it was determined that the level of mindfulness of married individuals differed according to the variables of gender and age at which they were married. However, it was determined that the level of mindfulness of married individuals did not differ according to the variables of age, duration of marriage, education level, way of meeting with the spouse, the time spent with the spouse before marriage, the education level of the spouse, the number of children and income level. It was determined that the marital adjustment levels of married individuals differ according to the income level and the time spent with the spouse before marriage. It was determined that the marital adjustment levels of married individuals do not differ according to the variables of gender, age, age at marriage, duration of marriage, way of meeting with spouse, education level, education level of spouse and number of children. Research findings show that there is a positive and significant relationship between the level of mindfulness in marriage of married individuals and the total score of Near East Marriage Adjustment Scale and sub-dimension scores of satisfaction in marriage, communication in marriage, empathy in marriage, and relations with root families.