Solunumsal eşik ve laktat eşiği arasındaki ilişki
The Correlation between the lactate threshold and the ventilatuar threshold
- Tez No: 69175
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ ALP KALYON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, solunumsal eşik (SE) ve laktat eşiği (LE) arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Sporcuların aerobik performanslarını ölçmek için kullanılan anaerobik eşiğin belirlenmesi, iki ölçüm yöntemi ile yapıldı. 20 antremanlı sporcu (10 güreşçi, 10 futbolcu) tükeninceye kadar yoğunluğu giderek artan (her üç dakikada 50 watt) ergometre bisiklet testine alındı. Bu test sırasında, sol antekübital ven içine yerleştirilen bir katater yardımı ile her üç dakikanın son 30 saniyesinde venöz kan örnekleri alınarak spektrofotometrik yöntemle laktat analizileri yapıldı. Test sırasında, deneklerin ekspire ettikleri havanın metabolik ölçüm sisteminde (SensorMedics 2900c) analizi yapılarak her 10 saniyedeki oksijen tüketim değerleri bulundu. SE, V-slop yöntemi ve konvansiyonel yöntem ile belirlendi (SEV, SEK). Elde edien laktat değerlerinin test zamanı ile regresyon analizi yapılıp LE ve laktat eşiğindeki oksijen tüketim değerleri bulundu (V02le)- SEV, SEK, ve LE, VOîle arasındaki ilişki için korelasyon analizi yapıldı. SE* ile V02le arasında r=0.50'lik bir ilişki bulunurken diğer parametreler arasında ilişki tespit edilemedi. Her ne kadar bir kısım araştırmacılar SE ile LE arasında korelasyonun olmadığını veya bu ilişkinin tesadüfi olduğunu belirtmekte iseler de, birçok yayında SE ve LE arasında % 91 'e kadar varan korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Bizim bulduğumuz %50 lik değer anlamlı olmakla beraber (p< 0.05) yüksek bir korelasyon değildir. Bu da kullanılan test protokolünde kan alım aralarının uzun olmasına bağlı olarak laktat eşiğin tam olarak tespit edilememesiyle açıklanabilir. İmkanların elverdiği ölçüde, kan alım araları kısaltılarak laktat eşiği belirlendiği takdirde SE ve LE arasında daha anlamlı bir ilişkinin çıkacağı aşikardır. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to investigate the relationship between ventilatory threshold (VT) and lactate threshold (LT). Two different measurement methods were applied in order to accomplish the measurement of aerobic performance in athletes. 20 well-trained male athletes were tested in bicycle ergometer with incremental protocol (50 watt per 3 min) till exhaustion. At the last 30 second of each 3-minute interval blood sample was obtained through a venous catheter installed in left antecubital vein and lactate was analyzed by spectrophotometric method in this sample. Respiratory gas exchange was analyzed continuously and computed every 10 s the test using SensorMedics 2900C analyzer integrated to a computer-based system. Calculation of VT were made by the V-slope (VC02/V02) and conventional methods (VE/V02l VE/VC02, PET02, PETC02 and R) at each state. During the exercise, the exponential correlations between lactate and time for venous blood were calculated. Correlations analyzes were also performed in relationship between V-slope method, conventional method and lactate threshold, V02 at LT. We found a significant correlation between conventional method and LT (r = 0.51). While there were no significant correlations among other variables. Although some investigators have reported that relationship between VT and LT may be only coincidental, some others have obtained significant correlation between VT and LT. Though the correlation rate of 50 % is significant (p< 0.05), it is not a highly correlated value. This result may be explained so that LT could not be exactly determined due to prolonged intervals in blood sample taking. We suggest that the shorter intervals in blood sample taking, the better relationship between LT and VT be expected. 48