Sporcularda izokapnik tamponlama fazının aerobik ve anaerobik güç ile ilişkisi
The relationship between isocapnic buffering phase and aerobic and anaerobic power in athletes
  1. Tez No: 837679
  2. Yazar: BURÇİN OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, izokapnik tampon faz değerlerinin aerobik ve anaerobik güç ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya, 18-25 yaş aralığında en az beş yıldır aktif spor yapan 5'i kadın, 9'u erkek toplam 14 sporcu gönüllü olarak katıldı. Gönüllülerden ilk olarak, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı değerleri alındı. Daha sonra gönüllülere maksimal egzersiz testi uygulandı ve bu test esnasında maksimal oksijen tüketim kapasitesi (VO2maks), tüketilen oksijen miktarı (VO2), üretilen karbondioksit miktarı (VCO2), anaerobik eşik, solunumsal eşik, maksimal kalp atım hızı değerleri tespit edildi. Bahsedilen bu ölçümlerden 1 hafta sonra gönüllülere wingate anaerobik testi uygulanarak anaerobik güç değerleri tespit edildi. İlk olarak çalışmada elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri yapıldı. Verilerin normal dağılım göstermemesinden dolayı aerobik ve anaerobik güç verileri ile izokapnik tamponlama verileri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edildi. Sonuç olarak; izokapnik ve hipokapnik değerlerinin VO2maks (ml/kg/dk), Anaerobik Eşik VO2 (ml/kg/dk), Solunum Eşiği VO2 (ml/kg/dk) değerleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi. Bununla birlikte VO2maks (ml/kg/dk) değeri ile maksimal güç (W/kg), ortalama güç (W/kg), minimum güç (W/kg), güç kaybı (%) değerleri arasında da anlamlı bir ilişki tespit edildi. Elde edilen bu bulgular sporcuların VO2maks seviyeleri yükseldikçe anaerobik ve solunum eşik seviyelerinin de yükseldiğini, ayrıca anaerobik eşik sonrası direnç kabiliyetlerinin arttığını düşündürmektedir. Bununla birlikte, VO2maks seviyelerinin yükselmesi sporcuların wingate testinde elde edilen güç kaybı (%) oranında azalmaya neden olarak daha iyi bir performans sergileyebilmelerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between isocapnic buffering phase values and aerobic and anaerobic power. A total of 14 athletes, 5 women and 9 men, who have been active in sports for at least five years between the ages of 18-25, participated in the study as voluntarily. Firstly, height, body weight and fat ratio values were taken from the volunteers. Then, the volunteers were completed to a maximal exercise test, and during this test maximal oxygen consumption capacity (VO2max), amount of oxygen uptaked (VO2), amount of carbon dioxide produced (VCO2), anaerobic threshold, respiratory threshold, and maximal heart rate values were determined. One week after these measurements, the wingate anaerobic test was applied to the volunteers and anaerobic power values were determined. Firstly, descriptive statistics of the data obtained in the study were performed. Since the data did not show a normal distribution, Spearman correlation analysis was used to determine the relationship between isocapnic buffering data and aerobic and anaerobic power. The significance level was accepted as p < 0.05. In conclusion; A significant relationship was detected between isocapnic and hypocapnic values and VO2max (ml/kg/min), Anaerobic Threshold VO2 (ml/kg/min), Respiratory Threshold VO2 (ml/kg/min). In addition, a significant relationship was detected between VO2max (ml/kg/min) value and maximal power (W/kg), average power (W/kg), minimum power (W/kg), and power drop (%) values. These results suggest that as athletes' VO2max levels increase, their anaerobic and respiratory threshold levels also increase, and their resistance abilities after the anaerobic threshold also increase. In addition, it is thought that increasing VO2max levels will contribute to athletes' better performance by causing a decrease in the power drop (%) obtained in the wingate test.