1980-1996 yılları arasındaki hükümetlerin spor politikaları ile Niğde ili mahalli spor kaynaklarının tespiti ve mukayesesi
The Comparison of the sports policies of the governments with establishment of Niğde local sources between 1980-1996
- Tez No: 69176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA DOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
V. BÖLÜM ÖZET, SUMMARY VE KAYNAKLAR A-ÖZET Bu çalışmada 1980-1996 yıllan arasında hükümetlerin spor politikaları ile Niğde mahalli spor kaynaklarının tespiti ve bunların mukayesesi yapılmıştır. Bu amaçla genel politika hakkındaki literatürlerden faydalanılarak politika ve politikaların oluşumu hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Niğde ili mahalli spor kaynaklarının tespiti yapılarak ilin demografik yapısı ve mevcut spor potansiyeli ortaya çıkarılmıştır. Konu kapsamına giren 1980-1996 yıllan arasındaki hükümet oluşturan siyasi partilerin spor politikalarını ortaya çıkartıp mahalli spor kaynaklarının göz önünde bulundurulup bulundurulmadığı, bulundurulduysa ne kadar gerçekleştiğini ortaya çıkarta bilmek için; anayasa, kanun, hükümet programlan ve beş yıllık kalkınma planlan irdelenmiş ve buradan da genel spor politikaları ortaya çıkartılmıştır. Ortaya çıkan Niğde ili mahalli spor potansiyeli ve hükümetlerin spor politikaları karşılaştırılarak sonuç ve teklifler oluşturulmuştur. 48
Özet (Çeviri)
B-SUMMARY In this study, you'll find the confirm and the comparison of the sport policies of the governments between the years 1980-1996 and the local sport sources in Niğde. On this aim, the knowledge about the policy and the celebration of the policies is given with the help of the literatures about the genaral policy. Afterwards, the existing sport potential and the demography form of the city are arised by making the establish of the local sport sources. This subject also includes the sport policies of the parties in the government between 1980 and 1996, and examines the constitution, law, administration prograns and the recovery plans for five years, to decide if the local sport sources are kept in view or not and if they turned out to be true. The sport policies of the governments and the arised local sport potential of the city Niğde have been compared and some canclusions and offers have been put forward. 49