Üriner inkontinansı olan ve olmayan kadınlarda omurga yapı ve mobilitesi, gövde endurans ve dengenin karşılaştırılması
Comparison of spine structure and mobility, trunk endurance and balance in women with and without urinary incontinence
  1. Tez No: 691751
  2. Yazar: BÜŞRA YALDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVTAP GÜNAY UÇURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş-Amaç: Üriner inkontinans (Üİ) özellikle yetişkin kadınları etkileyen dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmanın amacı, Üİ hastalarının omurga yapı ve mobilitelerini, gövde endurans ve dengelerini üriner inkontinansı olmayan bireylerle karşılaştırmaktı. Materyal-Metod: Çalışmaya üriner inkontinans hastası 35 hasta (Ortanca yaş: 47(41/49) yıl) ve 35 asemptomatik birey (Ortanca yaş: 40 (33/50) yıl) dâhil edildi. Tüm katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) - Kısa Form ile, Üİ hastalarının inkontinans şiddetleri Sandvik Şiddet Ölçeği ile, üriner inkontinansın yaşam kalitesine etkisi İnkontinans Etki Anketi (İEA) kısa formu ile değerlendirildi. Omurga yapı ve mobilitesi HocomaValedo® Shape cihazı ile gövde enduransı; lateral köprü testleri, statik gövde fleksiyon testi ve sorensen testi ile, denge gözler açık ve kapalı tek ayak denge testi ile, değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction- Aim: Urinary incontinence is an important public health problem worldwide, especially affecting adult women. The aim of this study was to compare the spine structure and mobility, trunk endurance and balance of UI patients with individuals without urinary incontinence. Material- Method: 35 patients with urinary incontinence (median age: 47 (41/49) years) and 35 asymptomatic individuals (median age: 40 (33/50) years) were included in the study. The physical activity levels of all participants were evaluated with the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) - Short Form. The incontinence severity of the patients was evaluated with the sandvik severity scale. The effect of urinary incontinence on the patient's quality of life was evaluated with the short form of the incontinence impact questionnaire. Spine structure and mobility were evaluated using HocomaValedo® Shape device. Lateral bridge tests, static trunk flexion test, and sorensen test were used to evaluate trunk endurance. Eye-open and closed single-leg balance tests were used to evaluate the static balance of the participants. Results: While the two groups were similar in terms of spine structure and mobility in the frontal plane; It was observed that the sacral inclination value in the sagittal plane decreased in the UI group.