Farklı bağımsızlık düzeylerindeki kronik inmeli hastalarda omurga yapı ve mobilitesi ile postüral kontrolün karşılaştırılması
Comparison of spine structure and mobility and postural control in patients with chronic stroke at different levels of independence
  1. Tez No: 691752
  2. Yazar: SEDAT KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş-Amaç: İnme dünyada mortalitenin en önemli sebepleri arasında gösterilen klinik bir durumdur. Bu çalışmanın amacı, farklı bağımsızlık düzeylerindeki kronik inmeli hastalarda omurga yapı ve mobilitesi ile postüral kontrol özelliklerini karşılaştırmaktı. Materyal-Metod: Çalışmaya Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksine göre hafif derece bağımlı 16 (1 kadın/ 15 erkek, yaş: 51,625 ± 7,727 yıl) ve orta derece bağımlı 17 (4 kadın/ 13 erkek, yaş: 55,117 ± 8,146 yıl) kronik inmeli hasta dâhil edildi. Bireylerin kognitif durum düzeylerini değerlendirmek için Mini Mental Test kullanıldı. Omurga yapı ve mobilitesi Valedo®Shape cihazı (Idiag, Fehraltorf, Switzerland) kullanılarak oturma ve ayakta dik duruş pozisyonunda değerlendirildi. Katılımcıların postüral kontrol seviyeleri“İnmeli Hastalar için Postüral Değerlendirme Ölçeği”(PASS-T) ile değerlendirildi. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi kullanılarak incelendi. Normal dağılım gösterdiği belirlenen parametreler Bağımsız Gruplar T testi kullanılarak, normal dağılım göstermediği belirlenen parametreler ise Mann-Whitney U testi kullanılarak karşılaştırıldı. Gruplar arasında sıklıklar bakımından fark bulunup bulunmadığına Ki-kare ya da Fisher testi kullanılarak bakıldı. Bulgular: İki grubun mini mental test skorları karşılaştırıldığında hafif derece bağımlı bireyler orta derece bağımlı bireylere göre daha başarılıydı (p=0,011). Grupların ayakta dik duruşta sagital düzlemde omurga açıları karşılaştırıldığında; inklinasyon değerinin orta derece bağımlılarda daha fazla olduğu (p=0,027), omurga mobilitesinin orta derece bağımlı kişilerde lumbal bölgede azaldığı (p=0,032) ve mobilite inklinasyonunun düştüğü gözlendi (p=0,019). Ayakta dik duruşta frontal düzlemde omurga açıları kıyaslandığında; orta derece bağımlı bireylerde lumbal açının arttığı görülürken (p=0,008), lumbal mobilite (p=0,016) ve mobilite inklinasyonunun (p=0,003) azaldığı tespit edildi. Hastaların oturma pozisyonunda sagital düzlemde omurga açıları karşılaştırıldığında orta derece bağımlı grupta sakrum-kalça açısının azaldığı görüldü (p=0,006).
Özet (Çeviri)
Introduction- Aim: Stroke is a clinical condition that is among the most important causes of mortality in the world. This study aimed to compare spinal structure and mobility with postural control in chronic stroke patients with different levels of independence. Material- Method: According to the Barthel Activities of Daily Living Index, 16 mildly dependent (1 female/ 15 males, age: 51,625 ± 7,727 years), and 17 moderately dependent chronic stroke patients (4 females/ 13 males, age: 55,117 ± 8,146 years) were included in the study. A mini-mental test was used to evaluate the cognitive status levels of individuals. Spinal structure and mobility were evaluated in sitting and upright standing positions using the Valedo®Shape device (Idiag, Fehraltorf, Switzerland). Postural control levels of the participants were evaluated with the Postural Assessment Scale for Stroke (PASS). The conformity of the variables to the normal distribution was examined using the Shapiro-Wilk test. Parameters that were determined to be normally distributed were compared using the Independent Groups T-test and the parameters that were not found to be normally distributed were compared using the Mann-Whitney U test. Chi-square or Fisher test was used to determine whether there was a difference between the groups in terms of frequencies. Results: When the mini-mental test scores of the two groups were compared, mildly dependent individuals were more successful than moderately dependent individuals (p=0.011). When the spine angles of the groups were compared in the sagittal plane in standing upright; it was observed that the inclination value was higher in moderately dependent individuals (p=0.027), spinal mobility decreased in the lumbar region in moderately dependent individuals (p=0.032) and mobility inclination decreased (p=0.019). Comparing the spine angles in the frontal plane in a standing upright stance, it was found that the lumbar angle increased in moderately dependent individuals (p=0.008), while lumbar mobility (p=0.016) and mobility inclination (p=0.003) decreased. When the spine angles in the sagittal plane were compared in the sitting position of the patients, it was observed that the sacrum-hip angle decreased in the moderately dependent group (p=0.006).