Çocukluk çağı ruhsal travması olan annelerin ebeveyn tutumları ile kapsayıcılık işlevleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the parental attitude and inclusion functions of moms with childhood psychologic trauma
- Tez No: 691757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA NÜKET İŞİTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, çocukluk çağı ruhsal travması olan annelerin ebeveyn tutumları ile kapsayıcılık işlevleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini, İstanbul'da yaşayan 3-6 yaş aralığında çocuğu olan 298 anne oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇRTÖ), Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ), Ebeveyn-Çocuk Kapsayıcı İşlev Ölçeği (KİÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilen SPSS 22.0 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda; iki grup karşılaştırmaları için Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarda ise Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Annelerin çocukluk çağı travmaları ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek için Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Benzer şekilde, annelerin çocukluk çağı travmaları ile kapsayıcılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek için Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında, annelerin çocukluk çağı travmaları ile ebeveyn tutumları ve kapsayıcılık işlevleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Duygusal istismar ile otoriter ebeveyn tutumu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki, duygusal ihmal ile demokratik ve aşırı koruyucu tutum arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki, duygusal ihmal ile otoriter tutum arasında ise pozitif yönlü anlamlı bir ilişki görülmüştür. Fiziksel istismar ile otoriter ve izin verici tutum arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki, fiziksel ihmal ile demokratik tutum arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki, fiziksel ihmal ile otoriter tutum arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Duygusal istismar ve duygusal ihmale maruz kalan annelerin kapsama işlevlerinin düşük olduğu görülmüştür. Bu araştırmada ek olarak çeşitli sosyo-demografik özelliklerin, çocukluk çağı travması, ebeveyn tutumu ve kapsayıcılık düzeyi ile olan ilişkileri de incelenmiştir. Elde edilen bulguların çoğunun literatürdeki bilgilerle paralellik gösterdiği görülmüş ve bu sonuçlar literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between parental attitudes and inclusiveness functions of mothers with childhood mental trauma. The research sample consists of 298 mothers with children between the ages of 3-6 living in Istanbul. As a data collection tool, Childhood Trauma Questionnaire, Parental Attitude Scale, Parent-Child İnclusive Function Scale and Personal Data Form prepared by the researcher were used. It was analyzed with the help of the SPSS 22.0 program obtained from the research. In intergroup comparisons, The Mann-Whitney U test was applied for two group comparisons and the Kruskal-Wallis test was applied for more than two group comparisons. Spearman correlation analysis was performed to examine the relationship between mothers ' childhood traumas and parental attitudes. Similarly, Spearman correlation analysis was performed to examine the relationship between mothers ' childhood traumas and levels of inclusivity. Looking at the research findings, significant differences were found between mothers childhood traumas and parental attitudes and inclusivity functions. A positive significant relationship between emotional abuse and authoritarian parental attitude was observed, a negative significant relationship between emotional neglect and democratic and overprotective attitude, and a positive significant relationship between emotional neglect and authoritarian attitude. With physical abuse, authoritarian, and permissive attitude positive significant relationship between physical neglect and democratic attitudes have a significant negative relationship between physical neglect and revealed a significant relationship between authoritarian attitudes positive. Mothers who were subjected to emotional abuse and emotional neglect were found to have low coverage functions. In addition, this study examined the relationship of various socio-demographic characteristics with childhood trauma, parental attitude and level of inclusivity. Many of the findings have been found to be in parallel with the information in the literature, and these results have been discussed in the context of the literature.