Pandemi döneminde beden eğitimi öğretmenlerinin öğrencilerini fiziksel olarak aktive edebilme öz yeterlikleri ile mesleki doyumları arasındaki ilişki
The relationship between physical education teachers' self-efficacy and job satisfaction during the pandemic period
  1. Tez No: 691782
  2. Yazar: ALPCAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF NİLAY ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, pandemi döneminde beden eğitimi öğretmenlerinin öğrencilerini fiziksel olarak aktive edebilme öz yeterlikleri ile mesleki doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya Mersin ili merkez ilçelerinde devlet okulları ve özel okullar bünyesinde görev yapan (%44,7; n=135 kadın ve %55,3; n=167) erkek olmak üzere toplam 302 beden eğitimi öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak ''Demografik Bilgi Formu'' ''Minnesota İş Tatmini Ölçeği'' ile ''Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Fiziksel Aktivite Öz-Yeterlik Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde ise betimsel istatistikler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Spearman Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Uygulanan analiz sonuçlarına göre pandemi döneminde beden eğitimi öğretmenlerinin fiziksel aktivite öz yeterlik ölçeğinin yalnızca“öğrenci”alt boyutunda;“pandemi döneminde kendini verimli hissetme”ile“ders dışı aktivite için iletişim kurma”değişkenlerinde farklılık olduğu (p˂0.05); diğer değişkenler ve alt boyutlara ilişkin ise anlamlı düzeyde bir farklılığa rastlanmadığı gözlenmiştir (p>0.05). Araştırmanın ana problemi olan pandemi döneminde beden eğitimi öğretmenlerinin öğrencilerini fiziksel olarak aktive edebilme öz yeterlikleri ile mesleki doyumları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Salgın döneminde öğrencilerin beden eğitimi dersi için haftalık derse katılım oranlarının düşük olması, beden eğitimi öğretmenlerinin ders dışı fiziksel aktiviteler için ve iletişim kurmada eksiklik yaşanmasına rağmen öğrencileri aktive edebilme açısından öz yeterlilik ve mesleki doyumlarının olumsuz etkilenmediği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the self-efficacy and job satisfaction of physical education teachers during the pandemic period. Those who work in public and private schools in the central districts of Mersin province (%44,7; n=135 women and %55,3; n=167 male) total 302 physical education teachers participated voluntarily. In the research,“Demographic Information Form”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Physical Activity Self-Efficacy - of Physical Education Teachers”were used as data collection tools. In the analysis of the data, descriptive statistics, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test and Spearman Correlation Analysis were applied. According to the results of the analysis applied, physical activity self- efficacy scale differs significantly in the sub-dimensions of“students”in terms of the variables of“feeling productive during the pandemic period”and“communicating with students at extracurricular physical activity”(p˂0.05); there was no difference in other variables and sub-dimensions (p>0.05). It was concluded that there was no meaningful relationship between the self-efficacy and job satisfaction of physical education teachers to activate their students physically during the pandemic period, which is the main problem of the study. It can be concluded that the low weekly attendance rates for physical education students during the epidemic period were not adversely affected by the self-efficacy and professional satisfaction of physical education teachers for extracurricular physical activities and in terms of activating students, although there was a lack of communication.