Bıldırcın (coturnix coturnix) ve güvercinde (columba livia), arka bacak bilek (articulatio tarsi) ve parmak (articulationes digiti pedis) eklemlerine etkiyen kasların fonksiyonel olarak makroskobik ve mikroskobik incelenmesi
Functionally macroscopic and microscopic investigation of muscles affecting on wrist (articulatio tarsi) and finger joints (articulationes digiti pedis) of hind limb of quail (coturnix coturnix) and pigeon (columba livia)
  1. Tez No: 691783
  2. Yazar: FATMA İŞBİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ARICAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Histology and Embryology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada kanatlı hayvanlardan güvercin ve bıldırcında ayak ve parmak eklemlerine etkiyen kaslar makroskobik ve mikroskobik olarak incelendi. Makroskobik inceleme için (10 erkek 10 dişi) 20 adet ergin bıldırcın (C. coturnix) ve (10 erkek 10 dişi) 20 adet ergin güvercin (C. Livia) olmak üzere toplam 40 adet kanatlı hayvan kullanıldı. Hayvanlar dietil eter ile inhalasyon anestezisine alındı. Canlı ağırlıkları hassas terazi ile belirlendi. Anestezi altına alınan kanatlı hayvanların sol ayaklarının ayrı ayrı radyografik görüntüleri alındı. Alınan görüntülerden İmage J programı ile ayrı ayrı PBN ölçümleri gerçekleştirildi. Daha sonra dietil eter anestezisi altında servikal dislokasyon ile ötenazileri yapıldı. Ötenazisi yapılmış hayvanların sağ ve sol bacakları gövdeden ayrıldıktan sonra sol bacakları diseksiyon için %30'luk formaldehit solüsyonunda tespit edilirken, sağ bacakları ise histolojik prosedürler için %10'luk nötral formalin solüsyonunda tespit edildi. Her iki tür içinde eş zamanlı olarak arka bacak kasları diseke edilerek makroskobik olarak incelendi. Kemik (tüm bacak, femur, TBT, TMT ve parmak kemikleri) uzunluklarının, von den Driesch'in (1976) belirttiği ölçüm noktalarına uygun şekilde morfometrik ölçümleri yapıldı. Histolojik inceleme de tespit sonrasında rutin doku takibi uygulandı ve Crossman'ın üçlü boyama tekniğine göre boyandı. Parafin bloklardan alınan 4-5 μ'luk kesitlerde SO-tip I, FG-tip IIb ve FOG-tip IIa'nın varlığı immunohistokimyasal yöntemlerden indirekt strepteavidin-biotin-kompleks yöntemi kullanılarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the muscles affecting the foot and finger joints in pigeon and quail were examined macroscopically and microscopically. A total of 40 poultry, including 20 adult quails (C. Coturnix) (10 males 10 females) and 20 adult pigeons (C. Livia) (10 males 10 females), were used for macroscopic examination. Animals were anesthetized by inhalation with diethyl ether. Live weights were determined with precision scales. Separate radiographic images were taken of the left feet of the anesthetized poultry. Separate PBN measurements were performed from the images taken with the Image J program. Then, they were euthanized by cervical dislocation under diethyl ether anesthesia. After the right and left legs of the euthanized animals were separated from the body, their left legs were fixed in 30% formaldehyde solution for dissection, while their right legs were fixed in 10% nötral formaldehyde solution for histological procedures. The hind leg muscles of both animals were simultaneously dissected and examined macroscopically. Morphometric measurements of bone (whole leg, femur, TBT, TMT and digit bones) lengths were made in accordance with the measurement points specified by von den Driesch (1976). Routine histological examination was performed after fixation and stained according to Crossman's triple staining technique. The presence of SO-type I, FG-type IIb and FOG-type IIa in 4-5 μ sections taken from paraffin blocks was demonstrated using the indirect streptavidin-biotin-complex method from immunohistochemical methods.