Dallıdarı (Panicum virgatum) silajına yonca (Medicago sativa) ilavesinin yem kalitesine etkisi
Effect on forage quality of switch grass (Panicum virgatum) silage with addition of alfalfa (Medicago sativa)
  1. Tez No: 691796
  2. Yazar: ELIF DEMIRDJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, farklı oranlarda yonca (Medicago sativa L.) karıştırılmasıyla yapılan dallıdarı (Panicum virgatum L.) silajının, mayalanma ve bazı yem kalite özelliklerinin tespiti amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada altı farklı karışım oranı (%100 dallıdarı (DD) + %0 Yonca (Y), %80 DD + %20 Y, %60 DD + %40 Y, %40 DD + %60 Y, %20 DD + %80 Y, %0 DD + %100 Y) dört tekrarlamalı olarak test edilmiştir. Örnekler vakumlanarak silolanmıştır. Sonuçlar, yoncanın karışımdaki oranı arttıkça mayalanma özelliklerinin olumsuz etkilendiğini, fakat ham protein (HP) içeriği, metabolik enerji (ME) ve nispi yem değeri (NYD)'nin yükseldiğini göstermiştir. Dallıdarı otundan silaj yaparken, mayalanma kalitesinden ödün vermeden silajın HP içeriği, ME ve NYD'ni yükseltmek için yonca oranının %40'ı geçmemesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the fermentation and some forage quality characteristics of switch grass (Panicum virgatum L.) silage made by mixing alfalfa (Medicago sativa L.) in different proportions. In the study, six different mixing ratios were tested in four repetitions. The samples were ensilaged by vacuuming. The results showed that as the ratio of alfalfa in the mixture increased, its fermentation properties were negatively affected, but crude protein (CP) concentration, metabolisable energy (ME) and relative forage value (RFV) increased. During the silage making from switch grass, it can be suggested that the alfalfa ratio should not exceed 40% for increasing CP content, ME and RFV of the silage without compromising the fermentation quality.