Dilsiz kaval eğitiminde karşılaşılan sorunlar
Problems encountered in kaval education
  1. Tez No: 691795
  2. Yazar: FURKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YÜKRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ülkemizde ilk devlet konservatuvarı olan İTÜ TMDK 13 Ekim 1975'te kurulmuş, 3 Mart 1976'da faaliyete geçmiştir. Konservatuvarın kuruluşundan dört yıl sonra 1980'de dilsiz kaval eğitimine başlanmıştır. Başlangıçta eğitim sadece meşk yöntemiyle yürütülmüştür. Günümüzde dilsiz kaval çalgı eğitimi; mesleki eğitim veren konservatuvarlarda, güzel sanat liselerinde, halk eğitim merkezlerinde ve özel kurslarda devam etmekte olup, eğitim; metot ve meşk yöntemiyle yürütülmektedir. Dilsiz kaval çalgı eğitimine günümüze çok yakın bir tarihte başlanmış olmasından dolayı metodolojik çalışmaların az olduğu ve birçok sorunun çözüme kavuşturulamadığı düşünülmektedir. Bu sorunların önemlilerinden biri dilsiz kaval eğitiminde çeşitli standartların henüz sağlanamamış olması düşüncesidir. Bu çalışmada dilsiz kaval eğitiminde karşılaşılan sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Bu bağlamda sorunların tespiti ve çözüm yollarının geliştirilmesi bakımından on bir dilsiz kaval uzmanıyla görüşmeler yapılmıştır. Uzmanlar ile yapılan görüşmelerde tespit edilen sorunlar ve çözüm önerileri, bulgular bölümünde kod ve frekanslar oluşturularak tablolarla irdelenmiştir. Bu tablolardan elde edilen bulgularda dilsiz kavalın birinci ve ikinci perde sistemine ilişkin süreç yönetimiyle ilgili farklı görüşlerin olduğu görülse de dilsiz kaval eğitimine ikinci perde sisteminden başlanması gerektiği sonucu ağır basmıştır. Yine dilsiz kavalın birinci perde sisteminde yedinci deliğin“sib2”ya da“si”açılması ve ikinci perde sisteminde arka perdenin“mi”ya da“fa”açılması konularında farklı görüşlerin olduğu tespit edilmiş olsa da birinci perde sisteminde yedinci deliğin“si”, ikinci perde sisteminde arka perdenin“fa”açılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Çalışmada dilsiz kavalın yapımındaki ve çalımındaki standartların sağlanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak kaval eğitiminde karşılaşılan yöntemsel sorunlarla ve yeni yazılacak metotların nitelikleriyle ilgili sonuçlar ve öneriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ITU Turkish Music State Conservatory, which is the first state conservatory in our country was established on October 13, 1975, and became operational on March 3, 1976. In 1980, four years after the establishment of the conservatory, kaval education started. Initially, the training was carried out only by the meşk method. Today, kaval instrument education continues in vocational education conservatories, fine arts high schools, public education centers, and private courses. This training is carried out with the approach of method and meşk. It is thought that the methodological studies are few, and many problems cannot be solved because the kaval instrument education has been started very close to today. One of the most important of these problems is the view that various standards have not yet been met in kaval education. In this study, it is aimed to identify the problems encountered in kaval education and to offer solutions. In this context, interviews were held with eleven kaval experts to identify problems and develop solutions. The problems and solution proposals identified in the interviews with the experts were examined in tables by creating codes and frequencies in the findings section. In the findings obtained from these tables, although it is seen that there are different opinions about the process management of the first and second fret system of the kaval, the result that the kaval education should be started from the second fret system outweighed. It has been determined that there are different opinions about the opening of the seventh hole“sib2”or“si”in the first fret system of the kaval and the opening of the back fret“mi”or“fa”in the second fret system. However, it was concluded that in the first fret system, the“si”of the seventh hole, and in the second fret system, the rear fret should be opened“fa”. In the study, it was concluded that the standards in the making and playing of the kaval can be met. Finally, results and suggestions were obtained about the methodological problems encountered in kaval education and the qualifications of the new methods to be written.