Ceyhan Havzası'nın taşkın frekans analizi
  1. Tez No: 691807
  2. Yazar: ZAID ADIL ABDULSAHIB AL-QAZZAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN PAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Su, hayatın çaresidir. Su sadece karakteristik yaşam değildir, ayrıca olayların pratik dönüşü için önemli bir parçadır. Finansal ilerleme, sağlam biyolojik sistemler ve insan dayanıklılığı için temeldir. Aynı şekilde, bireyler için çok sayıda avantaj ve yönetimin oluşturulması ve güvenliği için hayati öneme sahiptir. Doğal afetler arasında, muhtemelen insanlığa en çok zarar veren doğal afet taşkındır. Bu nedenle, insanlar taşkınların neden olduğu can ve mal kaybını önlemek veya zararını azaltmak için farklı taşkın önlemleri almaktadırlar. Bu araştırmada, Ceyhan Havzası'ndaki uzun süreli ölçümleri (en az 10 yıl) olan 43 adet AGİ 'nin yıllık pik debisini kullanarak taşkın frekans analizi yapılmıştır. Tüm istasyonların verilerine uzun dönem dönüş aralıklı (50,100,200 ve 500 senelik) 2 ve 3 parametreli dağılımlar uygulanmıştır. Verilerin ölçüm süresi boyunca arttığını veya azaldığını bulabilmek için Mann- Kendall analizi uygulanmıştır. Debilerin ortalamaya bölerek boyutsuz grafikler oluşturulmuştur. Bu grafiklere lineer trend çizgisi uydurarak trendin olup olmadığı bakmıştır. Ceyhan Havzasındaki AGİ'lerin bölgesel davranışlarını incelemek için her istasyonun konumunu dikkate alarak homojenlik testi yapılmıştır. Bu çalışmada, homojen bölgelere karar vermek için Wiltshire yaklaşımı kullanılmıştır. Sonuç olarak 8 homojen bölgeye bölünerek bölgesel değerlendirme yapılmış ve her bölgenin kendi içinde homojen olduğu kanıtlanmıştır. L-moment testi sonucunda, GEV dağılımın en uygun dağılım olduğu sonucuna varılmıştır.. Ceyhan Havzasındaki istasyonların yıllık pik debi değerlerine uygunluk testleri uygulandığında, K-S testi sonucu en uygun dağılım LN3 ile GEV ve PPCC testi sonucu ise N, P3 ve ekstrem değer dağılımın en uygun olduğunu göstermektedir. Mann-Kendall trend analizi sonucunda, 3 istasyonunda 0.05 anlamlılık düzeyinde trendi olduğu, ve 41 istasyonda (yani%95),trend görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Flooding is the point at which the water level in a rivulet, waterway, lake or the ocean rises and covers land that is generally dry. While a few floods happen without issue, others are annihilating, causing enormous scope decimation and huge death toll. Flooding is capable everywhere on the world and in certain nations flooding happens routinely. Floods are the cataclysmic events that ruin humankind. Consequently, since bygone eras individuals have utilized certain flood safety measures to secure their property. Different strategies have been applied to depiction top release esteems. The most suitable distribuation has been found for each station. Moreover, staying aware of the direct Trend line diagrams that outwardly checked in any case the trend. Annual top stream appraisals of given return periods, , are normally utilized for plan and financial assessment of different water assets projects. As a result of this study, the Normal distribution predicted the lowest run with the flow rate value for various rotation intervals. In addition, the highest flow rate was estimated with the LN and P3 distributions. For the flood values of this basin, the L-moment test determined the GEV distribution as the most suitable distribution. When the PPCC and K-S tests are applied to the annual peak flow rates of the stations in Ceyhan Basin. The K-S test result shows that the most appropriate distribution is LN3 and GEV. Also, PPCC test result shows that N, P3 and extreme value distributions are the most suitable distributions. In the Mann-Kendall trend analysis, the trend was seen at 3 stations with a significance level of 0.05, and the trend of 41 stations is 95%. By dividing the Ceyhan Basin into 8 homogeneous areas, a regional assessment has been made and it has been proven that each region is homogeneous in itself.