Ceyhan Havzasında mevcut baraj sisteminin katastrofal ve 10000 yıllık taşkınlara karşı davranışı üzerine bir araştırma
- Tez No: 33646
- Danışmanlar: PROF. DR. TEFARUK HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
öz Ceyhan Nehri havzası 2 1.000 km2 civarında toplam drenaj alanı ile ve Akdeniz' e yılda ortalama 7 milyar m3 kirlenmemiş tatlı su taşryan Ceyhan ana kolu ile Türkiye' nin önemli havzalarından biridir. Bu havzada halen menbadan mansaba doğru Menzelet, Sır ve Aslantaş Barajları bulunmakta, Sır ile Aslantaş arasında Berke Barajı inşaa edilmektedir. Bu çalışmada, havzada ilk önce inşaa edilip işletmeye açılmış bulunan en mansaptaki Aslantaş Barajı'nın muhtemel maksimum taşkın ve 10.000-yıl tekerrürlü taşkın durumlarındaki öteleme performansına, menbasındaki mevcut barajların etkileri klasik hidrolojik hesaplarla analiz edilmeye çalışılmıştır. Sır ve Berke Barajları' nın sadece elektrik üretimi amaçlı olmalarından dolayı daima dolu tutulmaları ve önemli bir üst vadi hacmine sahip bulunmamaları, Aslantaş Barajı'ndan çıkan taşkın pikinin azaltılması üzerine bu iki barajın belirgin bir etkisi olamayacağı sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada yapılmamış olmakla beraber, bir ekonomik analiz 10.000-yıl tekerrürlü taşkının Aslantaş Barajı'ndan çıkan halinin mansapta yapacağı ihtimal-ağırlıklı toplam taşlan zararının, 50 yıl boyunca mevcut baraj silsilesinin üreteceği elektriğin zaman-ağırlıklı karından daha küçük olacağını gösterebilir. Dolayısıyla, bu çalışmada Sır ve Berke Barajları'nın kati projelerindeki maksimum işletme kotlarının biraz düşürülmesi gibi bir teklif amaçlanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
vın ABSTRACT Ceyhan Basin, which discharges an annual average of 7 Billion m3 of unpolluted water into the Mediterranean Sea through her main river, Ceyhan, is one of the major Basins of Turkey, with a drainage area of about 21.000 km2. Presently within this basin in the downstream direction, there exist Menzelet, Sir, and Aslantaş Dams; and Berke Dam is being constructed between Sir and Aslantaş Dams. In this study, the effects of the rezervoirs located upstream on the routing performance of the Aslantaş Reservoir, the oldest and the downmost one in the basin, for both the probable maximum flood and the 10.000-year-return-period flood, is investigated by conventional hydrologic routing techniques. According to their final projects, both Sir and Berke Reservoirs will be kept almost full close to their dam crest elevations whenever possible during their service lives, which is an engineering reality based on the fact that each one serves the single purpose of hydroelectric production. Both these reservoirs are located within a rather narrow valley having an insignificant surcharge storage, also. Because of these reasons, the net effect of Sir and Berke Reservoirs on reduction of the peak of the outflow hydrograph from the Aslantaş Dam has been found to be negligible in this study. Although it has not been performed herein, an engineering economic analysis may indicate that the probability-weighted damages of the 10.000-year-return-period flood could be less than the time-worth of the gains obtained from producing the extra electricity by keeping the reservoirs as full as depicted in their final projects over a 50-year service period. Therefore, it is not the intention of this study to suggest a lowering of the projected maximum operation levels of these two reservoirs : Sir and Berke.