Düzenli olarak yapılan skillmill egzersizlerinin anaerobik performans ve solunum fonksiyonları üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of regular skillmill exercises on anaerobic performance and respiratory functions
- Tez No: 691825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT ERDOĞAN, DOÇ. DR. ALİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı düzenli olarak yapılan skillmill egzersizlerinin sporcu ve sedanterlerin anaerobik performans özellikleri, vücut kompozisyonu ve solunum fonksiyonları üzerine etkileriinn araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma düzenli olarak egzersiz yapan 17 erkek sporcu ve herhangi bir egzersiz yapmayan 17 sedanter olmak üzere toplam 34 gönüllü üzerinde yapılmıştır. Deney grubu egzersizleri skillmill cihazı ile 6 hafta, haftada 3 gün toplam 18 antrenman olarak uygulanmıştır. Deney grubuna ön test ve son test olacak şekilde, Wingate anaerobik güç testi, solunum fonksiyon ölçümü (Spirometre) ve vücut kompozisyonu analizi uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler alınarak ön test ve son test ölçüm değerlendirmesi için Wilcoxon testi, ikili karşılaştırmalar ise Man Whitney U testi ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effects of regular skillmill exercises on anaerobic performance characteristics, body composition and respiratory functions of athletes and sedentary athletes. Materials and Methods: The study was conducted on 34 volunteers, 17 of whom regularly exercise and 17 of whom are sedentary, who do not exercise. Experimental group exercises were applied with the skillmill device for 6 weeks, 3 days a week, for a total of 18 training sessions. Wingate anaerobic power test, respiratory function measurement (Spirometry) and body composition analysis were applied to the experimental group as pre-test and post-test. In the analysis of the data, descriptive statistics were taken and Wilcoxon test was used for pre-test and post-test measurement evaluation, and pairwise comparisons were made with Man Whitney U test. In the evaluation of the data, the level of significance was accepted as 0.05. Results: As a result of the data obtained in our study, there was a significant difference in the pre-test and post-test peak power, average power and fatigue index, body fat percentage from body analysis measurement values, right leg weight parameters and respiratory function values FEV1 and FEV1/FVC(%) parameters of the experimental group.