Major depresif bozukluk hastalarında işlevselliğin, çocukluk çağı travmalarının, ruminasyonun, işlevsel olmayan tutumların, umutsuzluğun ve nörotisizmin ilişkisi
The relationship of functioning, childhood trauma, rumination, dysfunctional attitudes, hopelessness, and neuroticism in major depressive disorder patients
- Tez No: 691824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT FAHRİ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Major depresif bozukluk tanılı hastalar ve sağlıklı gönüllüler arasında çocukluk çağı travması, ruminasyon, işlevsel olmayan tutumlar, nörotisizm ve umutsuzluk özellikleri açısından fark olup olmadığını saptamak, majör depresif bozukluk hastalarında çocukluk çağı travmalarının, ruminasyon, işlevsel olmayan tutumlar, nörotisizm ve umutsuzluk üzerinde etkisi olup olmadığını araştırmak ve çocukluk çağı travmalarının, ruminasyonun, işlevsel olmayan tutumların, nörotisizmin ve umutsuzluğun majör depresif bozukluk hastalarındaki işlevsellikte bozulma üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 83 major depresif bozukluk hastası ve yaş, eğitim, cinsiyet olarak eşitlenen 83 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar; sosyodemografik ve klinik faktörler, işlevsellik, çocukluk çağı travmaları, işlevsel olmayan tutumlar, ruminatif düşünce, nörotisizm, umutsuzluk yönüyle incelenmiştir. Bulgular: Hasta grubunda bütün çocukluk çağı travma türleri ve toplam puanı, işlevsel olmayan tutumlar, ruminasyon, umutsuzluk ve nörotisizm puanları kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Hasta grubundaki işlevsellikte bozulma bütün toplam puan ve alt ölçek puanlarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha fazla bulundu. Duygusal istismar ile işlevsel olmayan tutumlar, nörotisizm, ruminasyonun saplantılı düşünce alt boyutu ve ruminasyon toplam skoru arasında anlamlı korelasyon saptandı. Duygusal istismar ve duygusal ihmal umutsuzluk ile anlamlı düzeyde korele bulundu. Duygusal istismar, Sheehan Yeti Yitimi Ölçeği (SYYÖ) aile yaşamı işlevsellik puanı ile anlamlı şekilde korele bulundu. İşlevsel olmayan tutumlar ile Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) genel işlevsellik puanları, mesleki işlevsellik, boş zaman etkinlikleri alt ölçek puanları arasında anlamlı korelasyon bulundu. Nörotisizm ile KİDÖ özerklik puanı arasında anlamlı korelasyon saptandı. Ruminasyon toplam skor ve ruminasyon saplantılı düşünce alt boyutu ile KİDÖ mali konular hariç diğer işlevsellik puanları arasında korelasyon bulundu. Ruminasyon derin düşünce alt boyutu ile mali konular, kişiler arası ilişkiler, boş zaman uğraşıları hariç tüm işlevsellik ölçek puanları arasında anlamlı korelasyon saptandı. Umutsuzluk skorları ile hasta tarafından değerlendirilen SYYÖ toplam puan ve tüm alt ölçek puanları arasında anlamlı korelasyon saptandı. Sonuç: Major depresif bozuklukta klinik remisyon sağlanmasının yanında, günlük hayattaki işlevselliğin korunması da oldukça önemlidir. Hastaların işlevselliğini olumsuz yönde etkileyebilecek faktörlerin tespit edilerek psikoterapötik yaklaşımlar ile müdahalede bulunmak önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Elde ettiğimiz veriler düşünüldüğünde MDB hastalarında çocukluk çağı travmalarıyla ilgili faktörlerin, işlevsel olmayan tutumların, ruminasyonun, umutsuzluğun, nörotisizmin işlevsellikle ilgili müdahalerde önemli olabileceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine whether there is a difference between patients with major depressive disorder and healthy volunteers in terms of childhood traumas, rumination, dysfunctional attitudes, neuroticism and hopelessness and to investigate whether childhood traumas have an effect on rumination, dysfunctional attitudes, neuroticism and hopelessness of the patients. Addditionally, to assess the effects of childhood traumas, rumination, dysfunctional attitudes, neuroticism and hopelessness on the functional impairment of the patients with major depressive disorder Materials and Methods: 83 major depresive disorder patients and 83 healthy controls were included in the study. Sociodemographic and clinical factors, functional impairment, childhood traumas, dysfunctional attitudes, rumination, neuroticism, hopelessness were investigated. Results: All childhood trauma types and total childhood trauma scores, dysfunctional attitudes, rumination, hopelessness and neuroticism scores were found to be statistically significantly higher in the patient group compared to the control group. Patient group's functional impairment was statistically more than the control group according to all total scores and subscale scores of functioning scales. A significant correlation was found between emotional abuse and dysfunctional attitudes, neuroticism, brooding subtype of rumination and rumination total scores. Emotional abuse and emotional neglect were associated with hopelessness. Emotional abuse was correlated with the Sheehan Disability Scale (SDS) family life functional domain scores. A significant correlation was found between dysfunctional attitudes and total scores of the Functioning Assessment Short Test (FAST) and subscales of occupational functioning and leisure activities scores. A significant correlation was found between neuroticism and autonomy scores of functioning. There was a significant correlation between rumination total scores, brooding subtype of rumination scores and all functioning scores except financial issues. A significant correlation was found between the reflection subtype of rumination scores and all functioning scores, excluding financial issues, interpersonal relationships, and leisure activities scores. Hopelessnes was significantly correlated with total scores of SDS and all subscale scores of SDS. Conclusion: In addition to achieve clinical remission in major depressive disorder, it is also very important to maintain a good functioning in daily life. It is an important issue to determine the factors that may negatively affect the functioning of the patients with major depressive disorder and to improve this functional impairment with psychotherapeutic interventions. Considering the data that we have obtained here, it should be kept in mind that the factors related to childhood traumas, dysfunctional attitudes, rumination, hopelessness and neuroticism may be important in interventions aimed to improve functional impairment in patients with major depressive disorder.