Konya ve Karaman illerinde liglerde oynayan basketbolcuların antropometrik özelliklerinin ölçülüp olimpik basketbolcularla kıyaslanması
Measurement of anthropometric characteristics of basketball players in Konya and Karaman and comparision with olympic basketball players
- Tez No: 69183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-1998 Ahmet ALPTEKİN Danışman Yrd. Doç Dr. Hasan AKKUŞ Konya ve Karaman İllerinde Liglerde Oynayan Basketbolcuların Antropometrik Özelliklerinin Ölçülüp Olimpik Basketbolcularla Kıyaslanması Bu çalışmanın amacı; Konya ve Karaman illerinde liglerde oynayan basketbolcuların antropometrik özelliklerinin ölçülerek olimpik basketbolcularla kıyaslamaktı. Kombassan Konyaspor, Bifa ve Kombassan takımlarında oynayan 27 Türk basketbolcusu araştırmada denek olarak kullanıldı. Antropometrik parametreleri içeren toplam 26 değişken ölçüldü ve hesaplandı. Ölçümler sonunda elde edilen veriler üzerinde takımlar arasındaki farklılığın tespit edilmesi için t-testi yapıldı. Takımların ölçülen ve hesaplanan değişkenleri arasında korelasyon katsayıları hesaplandı. Hesaplanan değerlerden endomorfi puanı Kombassan Konyaspor basketbol takımı için 2.41±0.87, Bifa basketbol takımı için 2.37±1.03 ve Kombassan basketbol takımı için 2.71±0.85 olarak, mezomorfi puanı Kombassan Konyaspor basketbol takımı için 3.37±1.23, Bifa basketbol takımı için 2.89±0.78 ve Kombassan basketbol takımı için 3.36±1.20 olarak, ektomorfi puanı Kombassan Konyaspor basketbol takımı için 2.27±0.43, Bifa basketbol takımı için 2.69±0.44 ve Kombassan basketbol takımı için 2.51±0.68 olarak bulundu. 51Toplam yağ yüzdesi Kombassan Konyaspor basketbol takımı için 24.7±8.04, Bifa basketbol takımı için 24.58±10.44 ve Kombassan basketbol takımı için 27.45±8.05 olarak bulundu. Vücut yağ yüzdesi Kombassan Konyaspor basketbol takımı için 13.43Ü.6, Bifa basketbol takımı için 13.59±2.04 ve Kombassan basketbol takımı için 14.17Ü.49 olarak bulundu. Sonuç olarak ölçümleri alınan 27 Türk basketbolcusuyla olimpik basketbolculann antropometrik özellikleri arasında önemli bir fark olmadığı ortaya çıktı. 52
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Health Science Institute Physical Education and Sport Science MASTER THESIS / KONYA - 1988 Ahmet ALPTEKİN Advisor Dr. Hasan AKKUŞ Measurement of Anthropometric Characteristics of Basketball Players in Konya and Karaman and Comparision with Olympic Basketball Players The purpose of this study was the measurement of anthropometric characteristics of basketball players in Konya and Karaman and comparison with Olympic basketball players. A total of 27 Turkish basketball players served as subject. 26 variables including anthropometric characteristics were measured and calculated. The differences between teams were analysed by“t-test”. The correlation coefficent between measured and calculated variables of teams were calculated at 0.05 confidence level. Calculated values of endomorphy points for Kombassan Konyaspor basketball team, Bifa basketball team and Kombassan basketball team were found 2.41±0.87, 2.37±1.03 and 2.71±0.85 respectively. Mezomorphy points for Kombassan Konyaspor basketball team, Bifa basketball team and Kombassan basketball team were found 3.37±1.23, 2.89±0.78 and 3.36+1.20 respectively. Ectomorphy points for Kombassan Konyaspor basketball team, Bifa basketball team and Kombassan basketball team were found 2..27±0.43, 2.69±0.44 and 2.51±0.68 respectively. Total body fat percentages were 24.7±8.04 for Kombassan Konyaspor basketball team, 24.58±10.44 for Bifa basketball team and 27.45±8.05 for Kombassan basketball team. 53Percentage of body fats were 13.43+1.6 for Kombassan Konyaspor basketball team, 13.59±2.04 for Bifa basketball team and 14.17±1.49 for Kombassan basketball team. As a results of this study there was no differences between 27 Turkish basketball players and the Olympic basketball players. 54