Yıldız kategorisindeki güreşçilerde (15-16 yaş grubu) kısa süreli sıvı kaybının performansa etkisi
Effect of the short period dehidratron on the wrestlers in the star category (15-16 age group)
  1. Tez No: 69184
  2. Yazar: MEHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MUHTAR TİFTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yıldız Kategorisindeki Güreşçilerde (15-16 yaş grubu) Kısa Süreli Sıvı Kaybının Performansa Etkisi. Konya ve Kayseri Gençlik Spor İl Müdürlüğü Güreş Eğitim Merkezlerin'deki yıldız güreşçiler üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmada, günümüz güreş müsabakalarında uygulanan hızlı kilo verme (sıvı kaybı yoluyla) metotlarının performansa ne derecede etki yapacağı araştırılmıştır. Demeye Konya ilinden 12 ve Kayseri ilinden 26 olmak üzere 38 yıldız güreşçi katılmıştır. Bu güreşçilerden 23'ü antrenman grubu 15'i de sauna grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Her iki gruptaki yıldız güreşçiler boy ve vücut yağ yüzdesi belirlendikten sonra deneme öncesi kilo tartımı ile performans ölçüm testleri (durarak uzun atlama, dikey sıçrama, sırt kuvveti, el kuvveti, barfiks, 50 metre sürat, bene pres ve suquat) uygulandı (1.ölçüm). Daha sonra sauna grubuna sauna yoluyla antrenman grubuna antrenman yoluyla ortalama %3 oranında kilo kaybettirildi ve aynı testler ikinci kez uygulandı (2.ölçüm). Kendilerine verilen yaklaşık 15 saatlik toparlanma süresini takiben aynı testler 3. kez tekrarlandı (3. ölçüm). İkinci ölçümlerde antrenman grubunda ortalama %3.01 ve sauna grubunda da %2.94'lük kilo kaybı tesbit edildi. Durarak uzun atlama, dikey sıçrama, sırt kuvveti, el kuvveti, barfiks, 50 metre sürat, bene pres ve suquat testlerinde ilk ölçüme göre ikinci ölçümdeki % kayıp oranlan sauna grubunda sırasıyla 4. 12, 5.87, 11.26, 11.30, 19.87, 5.84, 22.91 ve 12.12 olarak bulundu. 3.ölçümdeki telafi yüzdeleri ise sauna grubunda sırasıyla %74.0, 65.35, 90.67, 79.32, 80.63, 83.98, 75.30 ve 73.22 olarak bulundu. Antrenman grubunda ise ilk ölçüme göre ikinci ölçümde yukarıda adı geçen testler sırasıyla %2.87, 5.84, 7.13, 9.01, 18.29, 6.86, 18.55 ve 16.53 olarak bulundu. Üçüncü ölçümdeki telafi yüzdeleri ise antrenman 39grubunda sırasıyla % 100, 80.86, 78.49, 83.61, 85.07, 100, 80.76 ve 79.38 olarak bulundu. Elde edilen telafi yüzdelerine bakıldığında antrenman grubundaki sporcuların daha iyi düzeyde kaldıkları tespit edilmiştir. Sonuç olarak, hızlı kilo kaybetmenin her iki grupta da kuvvet (performans) kaybına neden olması nedeniyle tavsiye edilemeyeceği ancak zorunlu hallerde saunaya nazaran antrenman yoluyla kilo düşmenin tercih edilebilirliği ortaya çıkmıştır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Efect of the short period dehidration on the wrestlers in the star category. (15- 16 age group) In this study caried ovt on the star category wrestlers in the youth and sport Administration in Konya and Kayseri provinces, the efects of rapid loosing weight (viadehidration) in everyday wrestling competitions on performance havebeen investigated 38 star wrestlers 12 of whom are from Konya and 26 of whom from Kayseri were taken as the subjects in the investigation. The wrestlers are diveded into two groups; 23 wrestlers were assigned as the training and 15 of them as, sauna groups. After determining their height and body fat percentage, the wrestlers in both groups were taken in to the performance measurement tests (such as longjump, perpendicular leaping, back strength, hand strength, barfix, 50 meter speed, bench press and sguad) (1. Measurement). Then each group was made to lose 3% weight; the sauna group through sauna, and the training group through tanning, the same test wvas applied again (2. Measurement). Following approximately a 15 hour recovery period, the same test was applied far the third time (3. Measuremend). In the second measurement, approximately 3.01 % weight loss in the training group and 2.94% in the sauna group was determined. Compared to the first measurement, the loss percentages of the sauna group in the long jump, perpendicular leaping, back strength, hand strength, barfix, 50 meter speed, bench press and sguad tests were respetively 4.12, 5.87, 11.26, 11.30, 19.87, 5.84, 22.91, and 22.12. The compensationr percentages of the sauna group in the third measurement were respectively 74.0, 65.35, 90.67, 79.32, 80.63, 83.98, 75.30 and 73.22 %, In training group after 2. measurement tests were respetiveli 2.87, 5.84, 7.13, 9.01, 18.29, 6.86, 18.55, 16.53, they were 100, 80.86, 78.49, 83.61, 85.07, 100, 80.76 and 79.38 % in the training group. 41Cansidering the compensation percentages, It can be concluded that the sportsmen in the training group were in a better level then the others. It was concluded that rapid weight loss is not preferred because it couses strength (performance) loss, but the weight loss through training can be pereferred when urgent. 42