Plyometric ve ağırlık antrenman programlarının üniversiteli erkek voleybolcuların dikey sıçraması ile bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkileri
The Effect of plyometric and weight training programes on vertical jumping and some physical and physiological parameters on university men volleyball players
- Tez No: 69182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ÇUMRALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
54 6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ /KONYA-1998 Hüseyin Özden YURDAKUL Danışman Yrd. Doç. Dr. Burhan ÇUMRALIGİL Plyometric ve Ağırlık Antrenman Programlarının Üniversiteli Erkek Voleybolcuların Dikey Sıçraması ile Bazı Fiziksel ve Fizyolojik Parametreleri Üzerine Etkileri Bu çalışmanın amacı; sekiz haftalık plyometric ve ağırlık antrenman programlarının üniversiteli erkek voleybolcuların dikey sıçraması ile bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkilerini tespit etmektir. Çalışmaya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde okuyan 36 öğrenci gönüllü olarak katıldılar. Denekler kontrol grubu (n=12), plyometric antrenman grubu (n=12) ve ağırlık antrenman grubu (n=12) olarak üç gruba ayrıldılar. Gruplar random yoluyla tespit edildiler. Deneklerin fiziksel ve fizyolojik parametreleri antrenman programlan öncesi ve sonrası standardize edilmiş alan ve laboratuar testleri ile belirlendi. Plyometric antrenman (Deney- 1) grubu sporcuları sekiz hafta süre ile haftada 3 gün teknik antrenmandan önce plyometric egzersizleri yaptılar. Ağırlık antrenman (Deney-2) grubu sporcuları sekiz hafta süre ile haftada üç gün teknik antrenmandan önce ağırlık (çabuk kuvvet-istasyon) çalışması yaptılar. Kontrol grubu sporcuları ise haftada üç gün sadece teknik antrenman yaptılar. Deneklerden elde edilen verilerin istatistik analizi iki yönlü varyans analizi, tek yönlü ANOVA testi ve Tukey-HSD testi kullanılarak yapılmıştır.55 Sekiz haftalık antrenman programı sonucunda plyometric antrenman grubunun anaerobik güç (dikey sıçrama), yatay sıçrama ve mekik değerlerinde anlamlı bir artış görüldü (p0.05). Çalışma sonucunda elde edilen bulgular literatürdeki çalışmalarla paralellik göstermektedir. Sonuç olarak sekiz haftalık plyometric antrenmanının özellikle dikey sıçrama olmak üzere yatay sıçrama ve mekik performanslarım geliştirdiği görülmüştür. Ağırlık antrenmanının da dikey sıçrama, yatay sıçrama ve mekik yanında ters mekik, atış kuvveti, itme kuvvetini daha fazla gehştirdiği görülmüştür. Ayrıca ağırlık antrenmanı ile istirahat kalp atım sayısı ve vücut ağırlığı değerlerinde anlamlı düşüş gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
56 7. SUMMARY S.U. Health Sciences Institute Physical Education and Sport Science MASTER THESIS / KONYA - 1998 Hüseyin Özden YURDAKUL Adviser Ass. Prof. Dr. Burhan ÇUMRALIGİL The Effects of Plyometric and Weight Training Programmes on Vertical Jumping and Some Physical and Physiologic Parameters on University Men Volleyball Players The purpose of this study is the point out the effects of plyometric and weight training programmes on vertical jumping and some physical and physiological parameters on university men volleyball players. 36 volleyball players from Çanakkale Onsekiz Mart University, Physical Education and Sports Department attended this study volunteerily. Subjects were randomly categorized into three groups as: Experment - 1 group, which is called plyometric training group, Experment - 2 group, which is named as weight training group and Control group. Each group has twelve athletes (n= 12). The physical and physiological parameters of the subjects were measured before and after training programmes by using standardized field and laboratory tests.. Plyometric training group (experiment-2) performed plyometric activity, before technical training, three times a week for eight weeks. Weight framing group57 (experiment -2) performed weight training activity, before technical training, three times a week for eight weeks. Control group participated only in tecnical training three times a week for eight weeks. The results reached weer analized statistically by using two way variance analysis, one way ANOVA, and Tukey-HSD tests. At the end of eight week trainig program anaerobic power (vertical jump),horizontal jump and curl up scores of plyometric training group significiantly increased (p0.05).At the end of the study the results seemed to be parallel with those of the previous studies in this field. In conclusion, at the end of eight week training it was observed that the plyometric training increased the performance of horizontal jump, curl up and particularly vertical jump. On the other hand, weight training increased the performance of vertical jump, horizontal jump, curl up, back curl up, throwing strength, and pushing strength as well. In addition, it was seen that, by means of the weight training, there was a remarkable decrease at the scores of body weight and resting heart rate.