Solunum sistemi problemli sığırlarda viral enfeksiyona neden olan etkenlerin araştırılması
The investigation of factors causing viral infection in cattle with respiratory system problems
- Tez No: 691835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Afyonkarahisar ve Burdur illerindeki mezbahalarda kesilen solunum sistemi problemli sığırlarda önemli viral patojenlerden bovine herpesvirus 1 (BoHV-1), bovine viral diarrhea virus (BVDV), bovine respiratory syncytial virus (BRSV) ve bovine parainfluenza virus tip 3 (BPIV-3) etkenlerinin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla solunum sistemi problemli olarak mezbahaya kesime gelen 55 sığırdan kesim sonrası akciğer doku örneği alındı. Toplanan akciğer doku örnekleri antijen-ELISA kiti kullanılarak viral patojenler yönünden incelendi. Çalışma sonucunda BoHV-1 için 2 (%3,63) örnekte antijen pozitif, BVDV için 3 (%5,44) örnekte antijen pozitif, BRSV için 2 (%3,63) örnekte antijen pozitif ve BPI-3 için 1 (%1,81) örnekte viral antijen pozitif tespit edilmiştir. Örneklerin toplandığı iki şehir arasında ve her yaş grubunda ki hasta hayvan sayıları arasında istatistiksel olarak fark yoktur. Bu araştırmada viral hastalık tespit edilen simmental ırkı sığır sayısının, çalışmada yer alan toplam simmental ırkı sığırlara oranı arasında istatistiksel olarak anlamlılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak, sığırlarda solunum sistemi enfeksiyonuna sebep olan etkenler arasında virusların önemli bir yere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the factors of bovine herpesvirus 1 (BoHV-1), bovine viral diarrhea virus (BVDV), bovine respiratory syncytial virus (BRSV) and bovine parainfluenza virus type 3 (BPIV-3) which are important viral pathogens of cattle with respiratory system problems that slaughtered in slaughterhouses in Afyonkarahisar and Burdur provinces. For this purpose, after slaughter, lung tissue samples were taken from 55 cattle with respiratory system problems that taken to the slaughterhouse. Lung tissue samples were examined for viral pathogens using the antigen-ELISA kit. As a result of this study, it was detected that 2 (3.63%) samples were antigen positive for BoHV-1, 3 (5.44%) samples were antigen positive for BVDV, 2 (3.63%) samples were antigen positive for BRSV, and 1 (1.81%) sample was viral antigen positive for BPI-3. There is no statistical difference between the two cities where the samples were collected and the number of sick animals in each age group. In this study, a statistically significant difference was found between the ratio of the number of simmental cattle with viral disease to the total number of simmental cattle in the study. In conclusion, it has been determined that viruses have an important place among the factors that cause respiratory system infection in cattle.