Pandemi döneminin ve covıd-19 fobisinin imalat sanayiinde çalışan tüketicilerin besin satın alma ve yeme davranışlarına etkisi
The impact of pandemic and covid-19 phobia on nutrition purchasing and eating behavior of consumers in the manufacturing industry
- Tez No: 691838
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, içinde yaşamakta olduğumuz pandemi döneminde, Covid-19 fobisinin imalat sanayiinde çalışan tüketicilerin beslenme alışkanlıklarına, besin satın alma ve yeme davranışlarına etkisini incelenmek, pandemi öncesi döneme kıyasla katılımcıların beslenme alışkanlıklarında, satın alma davranışlarında ve yeme davranışlarında değişiklik olma durumunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yüz yüze uygulanan anket formu ile katılımcıların karakteristik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve besin satın alma davranışları sorgulanmıştır. COVID-19 Korkusu Ölçeği kullanılarak katılımcıların Covid-19 korku düzeyleri belirlenmiştir. Kontrolsüz yeme, duygusal yeme, bilişsel kısıtlama alt gruplarından oluşan Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (TFEQ-R21) kullanılarak katılımcıların yeme davranışları saptanmıştır. Çalışmada 200 gönüllü katılımcı yer almış olup, %72'si erkek, %28'i kadındır. Dünya Sağlık Örgütü Beden Kütle İndeksi gruplandırmasına göre, katılımcıların %42,5'inin normal ağırlıkta, %40,5'inin pre-obez, %12,5'inin 1.derece obez, %2,5'inin düşük kilolu, %2'sinin 2.derece obez olduğu belirlenmiştir. Pandemi öncesi hiç spor/yürüyüş yapmayanların oranı pandemi döneminde artmıştır (sırasıyla %31, %35).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the impact of COVID -19 phobia on consumers working in the manufacturing industry dietary habits, food purchasing and eating behaviors during the pandemic and to determine the changes in participants eating habits, purchasing behaviors and eating behaviors compared to the pre-pandemic period. Personal questionnaires were used to elicit participants characteristics, eating habits, and eating behaviors. The COVID -19 anxiety levels were determined using the Covid-19 Anxiety Scale. Uncontrolled eating, emotional eating, and cognitively limited eating behaviors were assessed using the Three-Factor Eating Behavior Scale (TFEQ-R21). A total of 200 volunteers participated in the study, of whom 72% were male and 28% were female. In accordance with the World Health Organization body mass index classification, 42.5% of participants were normal weight, 40.5% were preobese, 12.5% were first-degree obese, 2.5% were underweight, and 2% were seconddegree obese. The proportion of those who did not exercise/walk before the pandemic increased during the pandemic (31% and 35%, respectively).