6-36 ay çocuklarda elektronik medya kullanımının uykuya etkisi
The effect of electronic media use on sleep in children 6-36 months
- Tez No: 691839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAŞKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, 6-36 ay çocuklarda elektronik medya kullanımının uykuya etkisini incelemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırmadır. Araştırma, Denizli İli Pamukkale İlçesine bağlı Bağbaşı, Fatih ve Deliktaş Aile Sağlığı Merkezleri'nde Ocak 2019- Aralık 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemine 304 çocuğun ebeveyni alınmıştır. Veriler Ebeveyne Ait Sosyo- Demografik Bilgiler Formu, Elektronik Medya Kullanım Durumu Formu ve Bebek/Çocuk Uyku Sorunu Kısa Tanılama Formu (BUKF) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive cross-sectional study conducted to examine the effect of electronic media use on sleep in children aged 6-36 months. The research was carried out at Bağbaşı, Fatih and Deliktaş Family Health Centers in Pamukkale District of Denizli Province between January 2019 and December 2019. Parents of 304 children were included in the sample of the study. Data were collected using the Parent's Socio-Demographical Information Form, the Electronic Media Usage Status Form, and the Brief Infant Sleep Questionaire (BISQ). Descriptive statistics, one-way analysis of variance (ANOVA) and logistic regression analysis were used to evaluate the research data.