Mono ve tetra imidazol içeren ftalosiyaninler
Phthalocyanines containing mono and tetra imidazole
  1. Tez No: 691863
  2. Yazar: KÜBRA KAVUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İŞCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kimyasal ve termal olarak oldukça kararlı olan ftalosiyaninler birçok uygulama alanı için geniş skalada sentezlenmektedir. İlgi çekici fiziksel ve kimyasal özellikleri nedeniyle ftalosiyaninler, katalizör, gaz sensörler, fotodinamik terapi, güneş pilleri, optik diskler, elektrokromik malzemeler ve yarı iletken malzemelerin hazırlanması gibi birçok alanda kullanılma potansiyeline sahiptir ve bu alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ftalosiyaninlerde var olan sübstitüentlerin uygulama alanlarına etkisi büyüktür. İmidazol sübstitüe moleküller optik, elektronik ve katalitik özelliklerinden dolayı ilgi çekici olmuştur. Literatürde sınırlı sayıda bulunan imidazol sübstitüe ftalosiyaninlere ek olarak bu tez çalışmasında mono ve tetra imidazol sübstitüe ftalosiyaninlerin hazırlanması hedeflenmiştir. İmidazol sübstitüe mono ve tetra ftalosiyanin komplekslerinin yanı sıra bu komplekslerin metil, hekzil ve dodekil halojenürler ile kuaternerleşme reaksiyonu sonucunda kuaterner türevleri elde edilmiştir. Bütün imidazol sübstitüe ftalosiyaninler ve kuaterner türevleri FT-IR, MALDI-MS ve UV-vis spektroskopik teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. İmidazol sübstitüe mono ve tetra ftalosiyanin komplekslerinin agregasyon ve elektronik özellikleri farklı çözücü sistemleri kullanılarak çalışılmıştır ve ilgi çekici sonuçlar elde edilmiştir. Bu tez kapsamında elde edilen sonuçlar uluslararası prestijli bir dergide yayınlanacaktır. Bu tez çalışması amacına uygun olarak mono ve tetra imidazol içeren ftalosiyaninler ve kuaterner türevleri sentezlenmiş ayrıca komplekslerinin agregasyon ve elektronik özellikleri farklı çözücü sistemleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines, which are chemically and thermally highly stable, are synthesized on a wide scale for many application areas. Due to their interesting physical and chemical properties, phthalocyanines have the potential to be used in many areas such as catalysts, gas sensors, photodynamic therapy, solar cells, optical discs, electrochromic materials and the preparation of semiconductor materials and are widely used in these fields. The substituents existing in phthalocyanines have a great effect on the application areas. Imidazole substituted molecules have been interesting for their optical, electronic and catalytic properties. In addition to the limited number of imidazole substituted phthalocyanines found in the literature, this thesis aimed to prepare mono and tetra imidazole substituted phthalocyanines. In addition to imidazole substituted mono and tetra phthalocyanine complexes, quaternary derivatives have been obtained as a result of the quaternization reaction of these complexes with methyl, hexyl and dodecyl halides. All imidazole substituted phthalocyanines and quaternary derivatives have been characterized using FT-IR, MALDI-MS and UV-vis spectroscopic techniques. The aggregation and electronic properties of imidazole-substituted mono and tetra-phthalocyanine complexes have been studied using different solvent systems and interesting results have been obtained. The results obtained within the scope of this thesis will be published in an internationally prestigious journal. This thesis study has been successfully completed.