Kapesitabinin faredeki kronofarmakokinetiğinin incelenmesi
Investigation of chronopharmacokinetics of capecitabine in mice
- Tez No: 691862
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER OKYAR, PROF. DR. İBRAHİM HALİL KAVAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sirkadiyan zamanlama sistemi, yaklaşık 24 saatlik bir periyod ile, ilaç farmakokinetiğine ilişkin absorpsiyon, dağılım, metabolizma ve eliminasyon süreçlerinde değişiklikler oluşturmaktadır. Kronofarmakokinetiğe bağlı olarak hedef dokuların ilacın aktif formuna maruziyeti ve sitotoksisite değişkenlik göstermektedir. Terapötik aralıkları dar olan ve doz kısıtlayıcı yan etkiler gösteren antikanser ilaçlar için farmakokinetikteki uygulama zamanına bağlı değişikliklerin bilinmesi, özellikle önem taşımaktadır. Çalışmamızda kapesitabinin ve metabolitlerinin farmakokinetiğine ilişkin sirkadiyan değişiklikleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla ZT1, ZT7, ZT13 ve ZT19 zamanlarında, C57BL/6J soyu erkek farelere oral yoldan 500 mg/kg kapesitabin uygulanmış ve bunu takiben kapesitabin ile 5'DFCR, 5'DFUR, 5'FU metabolitlerinin plazma ve karaciğerdeki farmakokinetiği değerlendirilmiştir. Ayrıca kapesitabinin metabolizmasında rol oynayan enzim ekspresyonlarındaki zamana bağlı değişiklikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Circadian timing system modifies absorption, distribution, metabolism and elimination processes of drug pharmacokinetics over a period of approximately 24-hours. Depending on chronopharmacokinetics, exposure of target tissues to the active form of the drug and cytotoxicity display variations. For anticancer drugs with narrow therapeutic ranges and dose-limiting side effects, it is particularly important to know time dependent changes in pharmacokinetics. In our study, we aimed to evaluate circadian variations in pharmacokinetics of capecitabine and its metabolites. For this purpose, 500 mg/kg capecitabine was administered orally to C57BL/6J male mice at ZT1, ZT7, ZT13 or ZT19, and pharmacokinetics of capecitabine and 5'DFCR, 5'DFUR, 5-FU in plasma and liver were evaluated. In addition, time-dependent changes in capecitabine metabolising enzyme expressions were investigated.