S.B.Ü Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık çalışanlarının COVID-19 hakkında bilgi, algı ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, perception and behaviors of S.B.Ü Konya Training and Research Hospital health workers about COVID-19
  1. Tez No: 691875
  2. Yazar: MERVE YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ERYILMAZ, DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; hastanemizde görevli olarak bulunan sağlık çalışanlarımızın; COVID-19 hakkında bilgi, algı ve davranışlarını incelemek ve etki eden faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma 01.10.2020- 31-01.2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmaya katılmayı kabul eden 503 sağlık çalışanı ile yapıldı. Katılımcılara sosyo-demografik bilgi formu ile güncel kılavuzlar doğrultusunda hazırlanmış olan anket formu katılımcılara yüz yüze doldurtuldu. Verilerin analizinde SPSS 25,0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 503 kişi dâhil edildi. Katılımcıların 294'ü (%58,4) kadın, 209'u (%41,6) erkekti. Yaş ortalaması 29,82±7,71 yıl (min 20, maks 54 ) olarak hesaplandı. Unvan, birlikte yaşanılan kişiler, meslekteki kıdem yılı, günlük çalışma süresi, bilgilendirme toplantısına katılma ve COVID-19 hastası takip etme durumu COVID-19 bilgi düzeyine etki eden faktörler olarak bulunmuştur. Algı düzeyine etki eden faktörler ise unvan, birlikte yaşanılan kişiler, meslekteki kıdem yılı, sigara ve alkol kullanma durumu, kronik hastalığa sahip olma, günlük çalışma süresi, bilgilendirme toplantısına katılma ve COVID-19 hastası takip etme durumudur. Unvan, cinsiyet, medeni hal, birlikte yaşanılan kişiler, çocuk sahibi olma, meslekteki kıdem yılı ve sigara ile alkol kullanma durumu katılımcıların COVID-19 korunma düzeyine etki ettiği bulunmuştur. COVID-19 korunma düzeyi ile COVID-19 algı düzeyi ve COVID-19 bilgi düzeyinin anlamlı olarak ilişkili olduğu görülmüştür. Davranışsal korunma ve algı puanları anket formunu Ekim 2020'de dolduran katılımcılarda diğer aylarda dolduranlara göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda COVID-19 hastalığı hakkında bilgi düzeyi ve algı düzeyi arttıkça davranışsal korunma düzeyinin arttığı görülmüştür. Bilgi, algı ve davranış düzeyini etkileyen birçok faktör saptanmıştır. Katılımcıların çoğunluğu COVID-19 ile ilgili olumlu bilgi ve farkındalığa sahip fakat uygulamanın belirli yönlerinde boşluklar olduğunu belirlenmiştir. Sonuç olarak, COVID-19 önleme ve korunma ilgili eğitim farklı faktörlere göre düzenlenmelidir. Bilgi içerikli eğitimlerin yanı sıra davranış ve algılarının değiştirilmesine yönelik planlamalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to examine the knowledge, perception and behaviors of our healthcare professionals working in our hospital about COVID-19 and to evaluate the affecting factors. Materials and Methods: This research was conducted with 503 healthcare professionals who agreed to participate in the study at Health Sciences University Konya Training and Research Hospital between 01.10.2020- 31-01.2021. The socio-demographic information form and the questionnaire form prepared in line with the current guidelines were asked to the participants face-to-face. SPSS 25.0 program was used in the analysis of the data. Result: 503 people were included in the study. Of the participants, 294 (58.4%) were female and 209 (41.6%) were male. The mean age was calculated as 29.82±7.71 years (min 20, max 54). Title, people living with, years of seniority in the profession, daily working time, participation in the information meeting and following a COVID-19 patient were found to be the factors affecting the level of COVID-19 knowledge. The factors affecting the level of perception are the title, the people living with, the seniority in the profession, smoking and alcohol use, having a chronic disease, daily working time, attending the information meeting and following the COVID-19 patient. It was found that title, gender, marital status, people living together, having children, years of seniority in the profession, and smoking and alcohol use affect the level of protection from COVID-19 of the participants. It was observed that the level of protection against COVID-19 was significantly related to the level of perception of COVID-19 and the level of knowledge of COVID-19. Behavioral protection and perception scores were found to be higher in participants who filled out the questionnaire in October 2020 compared to those who completed it in other months. Conclusion: In our study, it was observed that the level of behavioral protection increased as the level of knowledge and perception about COVID-19 disease increased. Many factors have been identified that affect the level of knowledge, attitude and behavior. The majority of the participants had positive knowledge and awareness about COVID-19, but it was determined that there were gaps in certain aspects of the practice. As a result, education on COVID-19 prevention and prevention should be tailored to different factors. In addition to information-based trainings, plans should be made for changing behaviors and attitudes.