Hızlı üst çene genişletmesinin dentoiskeletsel yapılara etkisinin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
A comparative evaluation of the effect of rapid maxillary expansion on dentoskeletal structures
- Tez No: 691874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DENİZ UZUNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, posterior akrilik splint (PAS) ve modifiye akrilik splint (MAS) tipi Hızlı üst çene genişletmesi (HÜÇG) aygıtlarının karışık ve daimi dişlenme döneminde olan, büyümesi devam eden, yaşları 9-15 yıl arasında olan bireyler üzerindeki iskeletsel, dişsel ve yumuşak doku etkilerini üç boyutlu model analizi ve iki boyutlu radyografik yöntemler kullanarak karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu araştırmada çift taraflı maksiller darlığa sahip, Angle Sınıf I, Sınıf II veya Sınıf III maloklüzyonda olan, daha önce ortodontik tedavi görmemiş 56 hastaya ait lateral sefolometrik radyografiler, posteroanterior radyografiler ve ortodontik alçı modeller Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nın arşivinden sağlanarak değerlendirmeye alındı. Çalışmamız, uygulanan HÜÇG aygıtı tipine göre PAS ve MAS grubu olarak iki ana gruba ayrıldı. Ayrıca, her bir grup dişlenme dönemine göre karışık dişlenme ve daimi dişlenme olarak 2 alt gruba ayrıldı. PAS aygıtı uygulanmış grup kendi içinde Grup 1; daimi dişlenme döneminde 15 hasta (10 kız,5 erkek), Grup 2; karışık dişlenme döneminde 14 hasta (7 kız, 7 erkek) olmak üzere ve benzer şekilde MAS aygıtı uygulanmış grup da Grup 3; daimi dişlenme döneminde 14 (9 kız, 5 erkek) ve Grup 4; karışık dişlenme döneminde 13 (5 kız, 8 erkek) hasta olmak üzere kendi içinde iki gruba ayrıldı. İstatistiksel analizlerde Student's t testi, Mann Whitney U ve Ki-Kare testleri, verilerin analizinde ise IBM SPSS Statistics programı kullanıldı. Her iki aygıt tipinde de istatistiksel olarak önemli seviyede genişletme sağlandı. Yapılan ölçümler içinde PAS ve MAS grupları arasında üst ark derinliği, üst keser ve üst dudak sagital konumu değişim değerleri bakımından her iki grup arasında istatistiksel olarak önemli fark bulundu (p< 0,025 her biri için). Her iki aygıt tipinde de dişlenme dönemlerine göre fark gözlenmedi. Benzer sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively evaluate the skeletal, dental and soft tissue effects of posterior acrylic splint (PAS) and modified acrylic splint type (MAS) rapid maxillary expansion (RME) devices on growing individuals in mixed and permanent dentition between 9-15 years of age using three-dimensional model analysis and two-dimensional radiographic methods. In this study, lateral cephalometric radiographs, posteroanterior radiographs and orthodontic plaster models that were obtained from the archive of Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics, were evaluated for 56 patients having Angle Class I, Class II or Class III malocclusion with bilateral maxillary constriction, who did not receive orthodontic treatment before. Our study was divided into two main groups as PAS and MAS Groups according to the type of RME device. In addition, each group was divided into 2 subgroups according to the dentition period as mixed dentition and permanent dentition. The PAS Group divided into two groups as; Group 1; 15 patients (10 girls, 5 boys) in permanent dentition, Group 2; 14 patients (7 girls, 7 boys) in mixed dentition. Similarly, MAS group divided as Group 3; 14 patient(9 girls, 5 boys) in permanent dentition and Group 4; 13 patients (5 girls, 8 boys) in the mixed dentition period. Student's t test, Mann Whitney U and Chi-Square tests were used for statistical analysis and IBM SPSS Statistics program was used for data analysis. Statistically significant expansion was achieved for both device types. Statistically significant differences were found between the PAS and MAS groups in terms of the changes in upper arch depth, upper incisor and upper lip sagital position (p< 0,025 for each). No difference was observed according to dentition periods in both device types. Similar results were obtained.