Iraqi people's knowledge, attitude, and practice towards colorectal cancer, risk factors, and screening
Iraklı bireylerin kolorektal kanser, risk faktörleri ve taramaya yönelik bilgi, tutum ve uygulamaları
- Tez No: 691882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kolorektal kanser, dünya çapında ölüm nedeni olmaya devam etmesi açısından halk sağlığı endişelerinden biridir. Iraklı bireylerin kolorektal kanser ve risk faktörlerine yönelik bilgi, tutum ve uygulamalarını belirlemeye yönelik çalışmalar yetersizdir. Bu nedenle, çalışma Iraklı bireylerin kolorektal kanser, risk faktörleri ve taramaya yönelik bilgi, tutum ve uygulamalarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak 1 Şubat 2020-30 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Süleymaniye ilinde yaşayan 1361 birey oluşturdu. Veriler, dört bölümden oluşan anket formu ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve regresyon analizi kullanıldı. Katılımcıların çoğunluğu erkek (%70,8), evli (%89,9), ortaokul mezunu (%40,0) idi ve çoğunluğunun herhangi bir kronik hastalığı yoktu (%87,6). Katılımcıların bilgi düzeylerine ilişkin ortalama puanın yetersiz (13.62± 2.9) olduğu bulundu. Ayrıca, katılımcıların bilgi puan ortalaması ile çalışma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu belirlendi (p = 0,005). Sonuçlar, Iraklı bireylerin CRC risk faktörleri hakkında bilgi eksiklikleri olduğunu gösterdi. Bu doğrultuda, Iraklı bireylerin kolorektal kanserin önemi ve taramaya yönelik sağlıklı davranışlar oluşturmak için etkili eğitim müdahaleleri oluşturma önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is a one of public health concern, as it continues to be the cause of death around the world. There is a lack of studies to determine Iraqi population's knowledge, attitude, and practices towards colorectal cancer and risk factors. A descriptive cross-sectional study was conducted to assess knowledge, attitude, and practice of people towards colorectal cancer, risk factors and screening. The study was carried out during the period of 1st February 2020 to the 30th of July 2021. The sample of the study were adult people in Sulaimanyah governorate. The study population included 1361 participants. The questionnaire was self-designed which consist of four parts. Descriptive statistical analysis and multiple regression were used for data analysis. Majority of participants were male (70.8%), married (89.9%), graduated from secondary school (40.0%), many participants did not have any chronic disease (87.6%). Mean score for the participants' knowledge levels was insufficient (13.62± 2.96). It also indicated that there was a significant association between overall knowledge and work status (p = 0.005). Results showed that there is lack of knowledge about some CRC risk factor among Iraqi population, these translate to inadequate preventive behavior patterns. There is an apparent need to establish more wide-spread and effective educational interventions to improve the level of understanding of CRC, create healthy behaviors in the Iraqi population.