Assessment of health care staff's knowledge, attitudes, and practices towards novel coronavirus at al- shamiya primary HEALTH care centers
Al-shamıya bırıncı basamak sağlık merkezlerınde sağlık çalışanlarının yenı koronavırüse karşı bılgı, tutum ve uygulamalarının değerlendırılmesı
- Tez No: 788058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEMEL KALAFAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Arka plan: Çin'in Wuhan kenti, Aralık 2019'da bilinmeyen bir pnömoni salgınının merkez üssü olmuştur. DSÖ, Çin ve diğer ülkelerde salgına SARS-CoV-2'nin neden olduğunu belirlemiştir. 22 Şubat 2020'de Irak, özellikle Necef'te, ilk COVID-19 enfeksiyonu vakasıyla karşılaşılmıştır. Enfekte kişilerde ateş, kuru öksürük, solunum problemleri ve miyalji görülebilir. Amaç: Irak/Al-Shamiya birinci basamak sağlık merkezlerinde sağlık personelinin yeni koronavirüse karşı bilgi, tutum ve uygulamalarının değerlendirilmesi. Metodoloji: Tanımlayıcı bir çalışma tasarımı uygulanmıştır. 1 Nisan 2022'den 1 Haziran 2022'ye kadar Shamiya'daki birinci basamak sağlık personelinden alınan 300 olasılık dışı örneklem çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma verilerini toplamak için 4 bölümden oluşan öznel bir anket kullanılmıştır: İlk bölüm demografik bilgileri, ikinci bölüm sağlık personelinin COVID-19 hakkındaki bilgilerini, üçüncü bölüm sağlık personelinin COVID-19'a yönelik tutumlarını, dördüncü bölüm ise sağlık personelinin COVID-19 ile uğraşırken yaptığı uygulamaları değerlendirmektedir. Sonuçlara ulaşmak için betimsel istatistikler, yüzdeler, frekanslar, ANOVA ve korelasyon kullanılmış. Bulgular: Katılımcıların çoğunluğunun %57,3'ü kadın, %67,7'si genç, %89,7'si sağlık ve hemşirelik mesleklerinden olup eğitim düzeyi ise %51.3 ile diploma edğitimi olmuştur. Büyük çoğunluk bilgi için resmi sağlık web sitelerini kullanmakta olup, katılımcıların bilgi düzeyi, tutumları ve uygulamaları iyi olmuştur. Sonuç: Cinsiyet, yaş, deneyim yılı ve katılımcıların bilgi düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamış olup; meslek, eğitim düzeyi ve katılımcıların bilgileri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak, bu farklılıkları tutumlarda bulamadık. Cinsiyet, yaş ve katılımcıların uygulamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar söz konusu olmuştur. Bilgi ve tutumlar ile tutumlar ve uygulamalar arasında pozitif bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Wuhan, China, was the epicenter of an unknown pneumonia epidemic in December 2019. The WHO determined that SARS-CoV-2 caused the outbreak in China and other countries. On February 22, 2020, Iraq, particularly Najaf, had its first case of COVID-19 infection. Infected people might produce fever, dry cough, breathing problems, and myalgia. Objective: assessment of healthcare staff's kap towards novel coronavirus at Al-Shamiya primary healthcare centers in Iraq. Methodology: A descriptive study design was used. 300 non-probability samples from primary health care staff in Shamiya from April 1, 2022, to June 1, 2022, were included in the study. To collect the study data a subjective questionnaire consisting of 4 parts was used: The first section contains the demographic information, the second section covers the healthcare staff's knowledge of COVID-19, the third section contains the healthcare staff's attitudes toward COVID-19, and the fourth section evaluates the healthcare staff's practices while dealing with COVID-19. In order to reach the results, we used descriptive statistics, percentages, frequencies, ANOVA, and correlation. Result: The majority of participants were females 57.3% and 67.7% youths, most of them were from health and nursing professions 89.7%, while the educational level was a diploma 51.3%. The vast majority use official health websites for information and the level of knowledge, attitudes, and practices of the participants were good. Conclusion: There were no statistically significant differences between gender, age, number of years of experience, and the participants' knowledge, While it was found between jobs, educational level, and the participants' knowledge. However, we did not find these differences in attitudes. There were statistically significant differences between gender, age, and the participants' practices. There is a positive correlation between knowledge and attitudes and between attitudes and practices.