The impact of consumer knowledge on sustainability and sustainable clothing: A Case study from Iraq
Tüketici bilgisinin sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir giyim üzerindeki etkisi: Irak'tan bir vaka çalışması
  1. Tez No: 901900
  2. Yazar: ABUBAKER KHATTAB HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT BARIŞ VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma çalışması, Irak'ta sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir giyim endüstrisini yönlendirmede tüketici bilgisinin karakterini incelemektedir. Tüketici farkındalığı, bilinçli kullanım dizilerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynar; sonunda çevre dostu ürünleri uyarmak ve etkilemek ve endüstri uygulamalarını etkilemek. Bilgili tüketiciler, giyim satın alımlarının çevresel ve sosyal sonuçlarını anlama temelinde daha bilinçli seçimler yaparlar. Tüketici bilgisinin yayılması, artan farkındalık, eğitim ve tüketicilerin daha sürdürülebilir uygulamalara doğru davranış değişikliği yapmasıyla sonuçlanır. Ayrıca, tüketici bilgisi, paydaşların daha çevre dostu bir moda endüstrisi yaratma yolunda birlikte çalışmasını ve katılımını teşvik eder. Özet, alışverişçi farkındalığının ne kadar kritik bir değişim ajanı haline geldiğini ve çevre dostu giyim prosedürlerinin benimsenmesi için ne kadar önemli olduğunu vurgular. Araştırma, sürdürülebilir moda için müşteri bilgisi, tutumlar, davranışlar ve alışkanlıkları inceler. Araştırma çalışması, gözlemlenen özelliklerin temel yapıların yönüyle nasıl ilişkilendiğini ve bu yapıların sürdürülebilir giyim çözümlerini nasıl etkilediğini incelemek için SEM (yapısal denklem modelleme), CFA (doğrulayıcı faktör analizi) ve keşifsel faktör analizi (EFA) Modelleme (SEM) kullanır. Araştırma, müşterileri sürdürülebilir moda konusunda bilgilendirmenin farkındalıklarını ve görüşlerini iyileştirdiğini öne sürmektedir. Bu, iyi bilgilendirilmiş müşterilerin faydalı endüstri değişikliklerini yönlendirdiğini vurgular. Daha iyi anlayışa rağmen, geri dönüşümün önemli ölçüde azaldığı görülüyor, bu da daha fazla araştırmayı gerektiren karmaşık bir bağlantıyı işaret ediyor. Araştırmanın sıkı analitik metodolojisi, sürdürülebilir moda tüketici davranışı dinamiklerini anlamanın sağlam bir temeli olarak yapı içi tutarlılık ve geçerlilik sağlar. Tüketiciler, şirketler ve politikacılar, araştırmanın anlamlı ve önemli bulgularından fayda sağlayabilirler. Şirketler, tüketicilerin sürdürülebilirlik ihtiyaçlarını karşılayan odaklı pazarlama stratejileri ve yaratıcı ürünler oluşturmak için bulguları kullanabilirler. Politika yapıcıların görüşleri, çevre dostu iş uygulamalarını teşvik eden moda endüstrisi kuralları ve politikalarını tasarlamak için kullanılabilir. Anketlere göre, insanlar daha dayanıklı bir gelecek yaratmak için sürdürülebilir giyim konusunda kendilerini eğitmeli ve bilinçli alışveriş kararları vermeli.
Özet (Çeviri)
The research study examines the character of consumer knowledge in manipulating sustainability and the sustainable clothing industry in Iraq. Consumer awareness plays an important part in developing conscious sequences of utilization; ultimately stimulating and eco-ecological products, and influencing industry practices. Informed consumers make more informed choices based on understanding the environmental and social implications of their clothing purchases. As consumer knowledge spreads, it leads to increased awareness, education, and a shift in consumer behavior towards more sustainable practices. Moreover, consumer knowledge fosters collaboration and engagement, enabling stakeholders to work together towards creating a more environmentally conscious fashion industry. The synopsis underlines how crucial shopper awareness has become as a change agent for longevity and the adoption of environmentally conscious apparel procedures. The study examines customer knowledge, attitudes, behaviors, and buying habits for sustainable fashion. The research study uses SEM (structural equation modeling), CFA (confirmatory factor analysis), and exploratory analysis of factors (EFA) Modelling (SEM) to examine how observed features relate to the direction of underlying structures and how these structures affect sustainable clothing solutions. The study suggests that educating customers about sustainable fashion improves their awareness and opinions. This highlights how well-informed clients drive beneficial industry change. Despite better comprehension, recycling has dropped dramatically, suggesting a complex link that needs further investigation. The study's rigorous analytical methodology ensures construct internal coherence and validity, providing a solid foundation for understanding sustainable fashion consumer behaviour dynamics. Consumers, corporations, and politicians can profit from the research' insightful and important insights. Businesses can utilise the insights to create focused marketing strategies and creative goods that meet consumer needs for sustainability. Policymaker insights can be used to design fashion industry rules and policies that promote environmentally responsible business practices. According to the survey, people should educate themselves on sustainable apparel and make informed shopping decisions to create a more enduring future.