Enhanced phagocytosis of CAR macrophage in solid tumor
Solid tümörlerde CAR makrofajlar ile artırılmış fagositotik etki
- Tez No: 691884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN HATIRNAZ NG, PROF. DR. ERCÜMENT OVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çocukluk çağı tümörlerinde en sık görülen solid tümör nöroblastomdur ve yüksek risk gruplarında sağ kalım oranı oldukça düşüktür. GD2, nöroblastom gibi nöroektodermal kökenli tümör hücrelerinde aşırı ekspresyonu olan bir yüzey antijenidir. Bu nedenle, GD2, hedefli antitümör tedavileri için iyi bir hedeftir. Kimerik antijen reseptörü (CAR), spesifik tümör antijenini hedeflemek için tasarlanmış sentetik reseptörlerdir. Her ne kadar hematolojik maligniteler için CAR T hücre tedavisinin etkili olduğu kanıtlanmış olsa da solid tümörlerde aynı başarı gözlenmez. Makrofajlar, tümörleri fagosite etmenin yanı sıra tümör antijenlerini sunarak bağışıklığı tetiklerler. Makrofajlar tümöre sızabilme özelliğine sahiptir ve bu nedenle solid tümörlerde CAR efektör hücre olmaları açısından avantajlıdırlar. Ayrıca immünoterapi alanında yaygın olarak çalışılan CAR NK-92 konsepti, düşük toksisite riski açısından büyük potansiyele sahiptir. Acıbadem Labcell'de NK-92 hücre hattının etkinliğini artırmak için patentli bir ürün olan Hassasin geliştirildi. NK-92 hücre hattından farklı olarak bu hücrelerde, IL-12 salgılanmasının yanı sıra CD16 ekspresyonu da sağlanmıştır. U937, makrofajlara etkin bir şekilde farklılaşabilen ve anti-tümör etkileri olan bir hücre serisidir. Solid tümörlerde fagositozun önemi göz önüne alındığında, U937 CAR tabanlı hücresel genetik tedavi için büyük potansiyele sahiptir. Bu çalışmada, GD2 antijenine karşı 2. nesil bir CAR tasarlanmış ve primer M1 Makrofaj, NK-92, Hassasin, U937 hücre gruplarında transdüksiyon yapılmış ve GD2 CAR U937 hücre hattının, tümör öldürme kapasitesi, bağışıklık sistemi uyarımı, üretim kolaylığı, etkinliğin standardizasyonu, vücuttaki dolaşım süresi açısından değerlendirildi ve en etkili hücre serisi olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, GD2 CAR U937 hücre hattı, GD2 pozitif solid tümörlerde başarılı olma potansiyeline sahiptir ve klinik uygulama için çok uygun bir adaydır.
Özet (Çeviri)
The most common solid tumor in childhood is neuroblastoma, and the survival rate in high-risk groups is quite low. GD2 is a surface antigen that has overexpression in neuroblastoma. Therefore, GD2 is suitable for targeted antitumor therapies. Chimeric antigen receptor (CAR) was developed to transduce the immune cells against tumors. CARs are synthetic receptors, which designed to target specific tumor antigen. CAR T cell therapy has proven to be effective for hematological malignancies but solid tumors present significant difficulties. Macrophages have an advantage against solid tumors like; phagocytosis, triggering immunity by presenting tumor antigens and penetrate the tumor. The CAR NK-92 concept, widely used in immunotherapy, has great potential in terms of low toxicity. Hassasin, patented product of Acıbadem Labcell, was produced by transducing the NK-92 cell line and CD16 expression was provided as well as IL-12 secretion. In addition to primary macrophages and NK-92 cells, U937 emerges as a cell group that can effectively differentiate into macrophages and has anti-tumoral effects. In this study, a 2nd generation CAR was designed against the GD2 antigen and transduced in primary M1 Macrophage, NK-92, Hassasin, U937 cell groups, and in vitro efficacy studies were carried out. GD2 CAR U937 was the most effective cell line in terms of tumor-killing capacity, immune system stimulation, ease of production, standardization of effectiveness, circulation time in the body. In conclusion, the GD2 CAR U937 cell line has the potential to be successful in GD2 positive solid tumors and is a suitable candidate for clinical application.