Diş hekimlerinde kas-iskelet sistemi performansının fiziksel aktivite, çalışma postürü, iş tatmini ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of musculoskeletal system performance on physical activity, working posture, job satisfaction and quality of life in dentists
  1. Tez No: 691921
  2. Yazar: MERVE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZER KAYA, PROF. DR. MEHMET İRFAN KARADEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Giriş-Amaç: Çalışmanın birincil amacı, diş hekimlerinin kas iskelet sistemi performansını ve işe bağlı kas iskelet sistemi yaralanmalarının bireysel ve ergonomik faktörlerini saptamaktı. İkincil amaç ise kas iskelet sistemi problemlerini ve performansını cinsiyete göre karşılaştırmak ve maruziyet yılı, fiziksel aktivite düzeyi, çalışma postürü, iş tatmini ve yaşam kalitesi ile ilişkisini araştırmaktı. Materyal-Metod: Çalışmaya en az 6 aydır klinikte aktif çalışan diş hekimi ve diş hekimliği öğrencilerinden 122 gönüllü (52 erkek, 70 kadın, yaş: 25,94±3,40 yıl) dâhil edildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve çalışma durumuna ilişkin bilgileri kaydedildi. Kas iskelet sistemi performansının değerlendirilmesinde Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi, postür için New York Postür Değerlendirme Testi, omurga değerlendirmesi için Valedo®Shape cihazı (Idiag, Fehraltorf, Switzerland), skapula değerlendirmesi için gözlemsel değerlendirme, lateral skapular kayma ve retraksiyon testleri kullanıldı. Boyun enduransı servikal derin fleksör kas endurans testi ile değerlendirildi. Omuz kas kuvveti dijital dinamometre ile, el kavrama ve parmak ucu kavrama kuvveti Jamar dinamometre ve pinchmetre ile, ağrı eşiği dijital algometre ile ölçüldü. Fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile, çalışma postürü REBA tüm vücut değerlendirme yöntemi ile, iş tatmini Minnesota İş Tatmini Ölçeği ile, yaşam kalitesi ise Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu ile değerlendirildi. Verilerin analizinde ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, Pearson ve Spearman korelasyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmada, katılımcıların %62,3'ü boyun, %60,7'si sırt, %53,3'ü bel, %47,5'u omuz bölgesinde orta düzeyde ağrı bildirdi.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: The primary aim of the study was to determine dentists' musculoskeletal performance and individual and ergonomic factors of work-related musculoskeletal injuries. The secondary aim was to compare musculoskeletal problems and performance according to gender and to investigate their relationship with the exposure year, physical activity level, working posture, job satisfaction and quality of life. Materials And Methods: One hundred twenty-two volunteers (52 males, 70 females, age: 25.94 ± 3.40 years) from dentist and dentistry students who have been actively working in the clinic for at least 6 months were included in the study. Participants' sociodemographic characteristics and information about their employment status were recorded. Expanded Nordic Musculoskeletal System Questionnaire, New York Posture Assessment Test for posture, Valedo®Shape device (Idiag, Fehraltorf, Switzerland) for spine assessment, observational assessment for scapula assessment, lateral scapular deviation and retraction tests were used to evaluate musculoskeletal system performance. Neck endurance was assessed by cervical deep flexor muscle endurance test. Shoulder muscle strength was measured with a digital dynamometer, hand grip and fingertip grip strength with Jamar dynamometer and pinchmeter, and pain threshold with digital algometer. Physical activity levels were evaluated with the International Physical Activity Questionnaire, work posture with the REBA whole body assessment method, job satisfaction with the Minnesota Job Satisfaction Scale, and quality of life with the World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form. Chi-square test, independent groups t test, Mann Whitney U test, Pearson and Spearman correlation analysis were used in data analysis. Results: In this study, 62.3% of the participants reported moderate pain in the neck, 60.7% in the back, 53.3% in the low-back, and 47.5% in the shoulder area.