Türkiye'deki dijital dönüşüm endeksinin alansal regresyon yöntemi ile hesaplanması
Calculating digital transformation index of Turkey with spatial regression method
  1. Tez No: 691920
  2. Yazar: MERVE YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KAMİL KABAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dijitalleşme sosyal ve iktisadi hayatın tüm alanlarını küresel bazda etkileyen önemli bir gelişmedir. Dijital dönüşümün gerçekleşmesi ile beraber kamu hizmetlerinin vatandaşlara bir portal üzerinden hızlı bir şekilde sunulması, alışverişlerin elektronik ortamda kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi, yeni iş alanlarıyla birlikte istihdam oluşturulması ve bürokratik problemlerde azalmalar görülmesi beklenmektedir. Diğer taraftan dijitalleşme üretimin artmasını sağlayarak ekonomik büyümeye katkı sağlayacak, küresel anlamda gelişim göstermemize yardımcı olacaktır. Bu çalışmada dijital dönüşüm kavramı ile ilgili çalışmalar incelenerek dijital dönüşümü etkileyen faktörler ortaya koyulmuş, Türkiye'de bulunan illerin dijital dönüşüm endeksi alansal regresyon metodundan faydalanılarak hesaplanmış ve dijital dönüşüm endeksinin düşük olduğu bölgelere çözüm önerisi getirilmiştir. Çalışma kapsamında 81 ilin her bölgesi için ayrı bir model kurulmuş ve elde edilen parametrelerle bu endeksi en çok etkileyen faktörlere göre harita şekillendirilmiştir. Sonuç olarak bölgeler arasında telekomünikasyon altyapısı, eğitim, iş gücü ve elektronik hizmetleri kullanma yeteneği faktörlerine bağlı olarak anlamlı farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Digitalization is an important development that affects all areas of social and economic life on a global basis. With the realization of digital transformation, it is expected that public services will be offered to citizens quickly through a portal, shopping will be carried out easily in electronic environment, employment will be created with new business areas and bureaucratic problems will be decreased. On the other hand, digitalization will contribute to economic growth by increasing production and help us to develop globally. This study examines studies about the concept of digital conversion, reveals the factors affecting digital transformation, calculates the index of the digital transformation of the provinces in Turkey utilizing the spatial regression methods, and offers solutions for regions with low digital conversion index. Within the scope of the study, a separate model was established for each region of 81 provinces and a map was shaped according to the factors that affect this index with the obtained parameters. As a result, it has been observed that there are significant differences between regions depending on the factors of telecommunication infrastructure, education, workforce and ability to use electronic services.