Bazı colchıcum türlerinde somatik embriyogenesis, histolojik analizler ve sentetik tohum üretiminin araştırılması
Somatic embryogenesis, histological analysis and investigation of synthetic seed production in some colchicum species
  1. Tez No: 691922
  2. Yazar: MUHAMMET ŞAMİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YEŞİM YALÇIN MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, C. cilicicum, C. baytopiorum ve C. sanguicolle türlerinde somatik embriyogenesis yöntemiyle optimum rejenerasyon protokolünü oluşturmak ve sentetik tohum üretimi amaçlanmıştır. Eksplant kaynağı olarak Colchicum türlerinin kormları kullanılmıştır. C. cilicicum'da 2,4-D'nin konsantrasyonları (2, 3, 4 mg/l), C. baytopiorum ve C. sanguicolle'de NAA (0.5 ve 1 mg/l) ve TDZ (0.25, 0.5, 0.75 mg/l)'nin kombinasyonları denenmiştir. Tüm türlerde şişkinleşme gözlemlenmiş, C. baytopiorum ve C. sanguicolle'de kallus oluşumu elde edilmiştir. C. cilicicum'da ise direkt somatik embriyogenesis oluşumu görülmüştür. C. cilicicum'da en yüksek embriyo oluşumu 4 mg/l 2,4-D içeren RO ortamında %30, ve C. baytopiorum'da ise 1 mg/l NAA ve 0.5 mg/l TDZ içeren MS ortamında %35 olarak meydana gelmiştir. C. cilicicum'da 2 mg/l 2,4-D ve 0.5 mg/l 2iP içeren MS ortamında %81,8 oranında kormlet oluşumu gerçekleşirken, C. baytopiorum'da BBD içermeyen MS ortamında %14.7 oranında çimlenme gerçekleşmiştir. Elde edilen embriyolar histolojik analiz ile desteklenmiş ve sentetik tohum üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production of synthetic seed and establishment of optimum regeneration protocol for somatic embryogenesis in C. cilicicum, C. baytopiorum and C. sanguicolle species were aimed. Corms of Colchicum species were used as explants. Different conncentration of 2,4-D (2, 3, 4mg/l) for C. cilicium and combination of NAA (0.5 ve 1 mg/l) ve TDZ (0.25, 0.5, 0.75 mg/l) for C. baytopiorum and C. sanguicolle were used. Swelling was shown in all species, callus growth was shown only in C. baytopiorum and C. sanguicolle. C.cilicium showed direct somatic embryogenesis. The highest embryo formation was obtained from RO medium with 4 mg/l 2,4-D for C.cilicium as 30%, from MS medium supported with 1 mg/l NAA ve 0.5 mg/l TDZ in C. baytopiorum as 35%. While cormlet formation was obtained from MS medium with 2 mg/l 2,4-D ve 0.5 mg/l 2iP in C. cilicium as %81.8, germination was observed from MS medium without hormone in C. baytopiorum as 14.7%. Histological analysis of embryos obtained was performed and synthetic seeds were produced.