Bazı Colchİcum (acı çığdem) türlerinde somatikembriyogenezisin araştırılması
Research on somatic embryogenesis in some Colchicum (bitter cigdem)
  1. Tez No: 614063
  2. Yazar: MAHMUT SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YEŞİM YALÇIN MENDİ, DOÇ. DR. PEMBE EVCİ ÇÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Colchicum cinsi içerisine giren türlerin kormları ve tohumları yüzyıllardır geleneksel tedavi yöntemlerinde; astım, dizanteri, romatizmaya karşı kullanılmaktadır. Günümüz modern tıbbında ise Colchicum yumru ve tohumları kolşisinoidler olarak adlandırılan terapötik aktif alkaloid kaynağı olarak kullanılmaktadır. Kolşisin Colchicum cinsi içerisine giren tüm türlerden elde edilen başlıca alkoloid türevidir. Son yıllarda farklı renkleri, tek ya da çoklu çiçek yapısına sahip farklı formlarının bulunması, acı çiğdemin süs bitkisi olarak kullanımını ön plana çıkarmaktadır, ancak türlerin yeni keşfediliyor olması çeşit geliştirme çalışmalarını geciktirmektedir Bu tez çalışmasında C. szovitsii, C. serpentinum ve C. figlalii türlerinde, yumru eksplantları kullanılarak doku kültürü ile embriyojenik yapıların oluşumu incelenmiştir. Embriyojenik yapıların elde edilmesi için farklı konsantrasyon ve kombinasyonlarda NAA, 2,4-D ve 2-iP içeren 6 farklı protokol denenmiştir. Bu protokollerin hepsinde embriyojenik yapı gözlemlenmiştir. En yüksek embriyojenik yapı oranı ise 2mg/l 2,4-D içeren ortamlarda %59 oranında gözlemlenmiştir. Elde edilen embriyojenik yapılar mikroskop altında gözlemlenmiş ve gelişim aşamalarına ait farklılılar incelenmiştir. Çalışmada embriyojenik yapı oluşumu dışında bitkicik oluşumu da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For centuries, the traditional treatment methods of the korms and seeds of the species that fall into the genus Colchicum; It has been used against asthma, dysentery, rheumatism. In modern medicine, Colchicum tubers and seeds are used as a therapeutic active alkaloid source called colchicinoids. Colchicine is the main alkaloid derivative obtained from all species in Colchicum genus. In recent years, the existence of different colors, different forms with single or multiple flower structures highlight the use of bitter crocus as an ornamental plant, but the new discovery of species delays cultivation development. 6 different protocols with different concentrations and combinations including NAA, 2,4-D and 2-iP were tried to obtain embryogenic structures. Embryogenic structure was observed in all of these protocols. The highest embryogenic structure rate was observed in environments containing 2,4-D and 2-iP. The embryogenic structures obtained were observed under the microscope and the differences in the stages of development were examined. Apart from embryogenic structure formation, vegetation formation was also observed in the study.