Silifke çilek alanlarında fungal sorunların saptanması ve botrytis cinerea izolatlarının bazı fungisitlere duyarlılığının belirlenmesi
Determining fungal problems in silifke strawberry fields and determining the sensitivity of botrytis cinerea isolats to some fungicides
  1. Tez No: 691938
  2. Yazar: SIDDIKA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mersin ilinin Silifke ilçesinde 2019 yılında gerçekleştirilen bu çalışmada, hasat döneminde çilek alanlarında sorun olan fungal patojenler ve Botrytis cinerea izolatlarının bazı fungisitlere in vitro'da duyarlılıkları belirlenmeye çalışılmıştır. 1 ve 2 yaşındaki çilek bitkilerinin bulunduğu tarla ve sera alanlarında sorun olan fungal patojenler, patojenlerin hastalık oranları ve kuru bitki oranları belirlenmiştir. Farklı üretim alanlarından toplanan 20 Botrytis cinerea izolatı fluazinam, imazalil, fenhexamid, cyprodinil+fludioxonil ve pyrimethanil etkili maddelerini içeren fungisitlere in vitro'da duyarlılıkları açısından testlenmiştir. Çalışma alanlarında belirlenen örnekleme noktalarında Botrytis cinerea (kurşuni küf), Mycosphaerella fragariae (yaprak leke hastalığı) ve Sphaerotheca macularis (külleme) etmenleri yaygın olarak belirlenmiştir. Çilek üretim alanlarında kök çürüklüğü gösteren bitkilerden yapılan izolasyonlar sonucunda Rhizoctonia, Cylindrocarpon, Fusarium, Alternaria, Aspergillus, Macrophomina, Penicillium, Cladosporium, Trichoderma, Rhizopus, Mucor cinslerine ait funguslar tanılanmıştır. Duyarlılık düzeylerini belirlemek amacıyla test edilen Botrytis cinerea izolatlarının probit analizleri sonucu hesaplanan ED50 değerlerine göre dağılımı sonucunda cyprodinil+fludioxonil ve fluazinam'a oldukça duyarlı oldukları görülmüştür. Fenhexamid uygulamasında izolatların tamamının bu fungisite duyarlı olduğu belirlenmiştir. Imazalil'de duyarlılık azalışlarının başlamasıyla izolatlar dayanıklılık kazanmıştır. Pyrimethanil uygulamasında ise izolatların tamamının yüksek derecede dayanıklılık kazandığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, Botrytis cinerea izolatlarının cyprodinil+fludioxonil, fluazinam ve fenhexamid'e dayanıklılık kazanmadıkları ancak bu fungisitlere duyarlılık azalışlarının görülmesi giderek sorun yaratabilecek dayanıklılık düzeylerinde artışların yaşanabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study carried out in Silifke district of Mersin province in 2019, it was tried to determine the in vitro sensitivity of fungal pathogens and Botrytis cinerea isolates to some fungicides that are problematic in strawberry fields during the harvest period. Fungal pathogens, disease rates of pathogens and dry plant rates were determined in the field and greenhouse areas where 1 and 2 year old strawberry plants were found. 20 Botrytis cinerea isolates collected from different production areas were tested for in vitro sensitivity to fungicides containing fluazinam, imazalil, fenhexamid, cyprodinil+fludioxonil and pyrimethanil. Botrytis cinerea (gray mold), Mycosphaerella fragariae (leaf spot disease) and Sphaerotheca macularis (powdery mildew) factors were widely determined at the sampling points determined in the study areas. Fungi belonging to the genera Rhizoctonia, Cylindrocarpon, Fusarium, Alternaria, Aspergillus, Macrophomina, Penicillium, Cladosporium, Trichoderma, Rhizopus and Mucor were identified as a result of the isolations made from the roots of plants with root rot in strawberry production areas. As a result of the distribution of Botrytis cinerea isolates, which were tested to determine the sensitivity levels, according to the ED50 values calculated as a result of probit analysis, it was observed that they were highly sensitive to cyprodinil+fludioxonil and fluazinam. In fenhexamid application, it was determined that all isolates were susceptible to this fungicide. Isolates gained resistance with the onset of sensitivity decreases in imazalil. In pyrimethanil application all isolates high degree resistance wins out has come out. In conclusion, Botrytis cinerea isolates to cyprodinil+fludioxonil, fluazinam and fenhexamid resistance they did not win but to these fungicides sensitivity decreases to be seen increasingly may cause problems resistance at the levels your increases that you can live is pointing.