Bazı ceviz çeşit ve genotiplerinin meyvelerinde yağ asidi ve tokoferol içeriklerinin belirlenmesi
Detection of fatty acid and tocopherol contents of some walnut types and genotypes
- Tez No: 691965
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada bazı ceviz genotiplerinin meyvelerinde bulunan yağ asitleri ve tokoferol içerikleri belirlenmiştir. Yağ asitleri analizlerinde linoleik asit, oleik asit, alfa-linolenik asit, miristik asit, palmitik asit ve araşidik asit analizleri GC/FID (Gaz kromotografisi/Alev İyonlaştırmalı Dedektör) cihazı ile karakterize edilmiştir. Tokoferol izomerleri analizlerinde alfa tokoferol, beta tokoferol ve gama tokoferol analizleri HPLC (Yüksek Basınç Sıvı Kromotografisi) teknikleri ile karakterize edilmiştir. Ceviz genotiplerinin yağ asidi değerleri incelendiğinde; linoleik asit oranı, % 48.90-65.69 (B-42, M-317) arasında, oleik asit oranı % 13.34-34.99 (M-317, B-42) arasında, alfa-linolenik asit oranı % %7.24-15.55 (MF-1, B-57) arasında, palmitik asit oranı % 5.89-8.42 (B-112, M-313) arasında, araşidik asit oranı % 0.00-3.05 (Ürgüp) arasında ve miristik asit oranı % 0.00-4.68 (M-250) arasında oldukları tespit edilmiştir. Ceviz genotiplerindeki tokoferol oranları kalitatif ve kantitatif olarak HPLC tekniği ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda genotiplerin gama tokoferol içeriği 66.78 μg/g ila 186.14 μg/g arasında, alfa tokoferol içeriği 3.01 μg/g ila 18.31 μg/g arasında ve beta tokoferol içeriği 1.16 μg/g ila 12.09 μg/g arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fatty acids and tocopherol contents in fruits of some walnut genotypes were detected. Linoleic acid, oleic acid, alpha-linolenic acid, myristic acid, palmitic acid and arachidic acids as fattey acids were characterized by GC / FID (Gas Chromatography / Flame Ionization Detector) equipment. Alpha tocopherol, beta tocopherol and gamma tocopherol were characterized by HPLC (High Performance Liquid Chromatography) techniques. When the fatty acid values of walnut genotypes were evaluated linoleic acid ratio ranged between 48.90-65.69% (B-42, M-317), oleic acid ratio 13.34-34.99% (M-317, B-42), alpha-linolenic acid ratio 7.24-15.55% (MF- 1, B-57), palmitic acid ratio 5.89-8.42% (B-112, M-313), arachidic acid ratio between 0.00-3.05% (Ürgüp), and myristic acid ratio 0.00-4.68% (M-250). In addition, tocopherols and its isomers were also identified and quantified by HPLC technique. As a result of the analysis, it was determined that the gamma tocopherol content of the genotypes ranged from 66.78 μg / g to 186.14 μg / g, the alpha tocopherol content 3.01 μg / g and 18.31 μg / g, and the beta tocopherol content 1.16 μg / g and 12.09 μg / g.