COVID-19 nedeniyle hastanede yatan hastaların hemşirelik bakımı ve hemşirelik imajına yönelik algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of perceptions of nursing care and nursing image of hospitalized patients due to COVID-19
  1. Tez No: 691968
  2. Yazar: YAHYA KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, Covid-19 nedeniyle hastanede yatan hastaların hemşirelik bakımı ve hemşirelik imajına yönelik algılarının değerlendirilmesi amacıyla, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapıldı. Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Covid-19 Yatan Hasta Servislerinde tedavi gören ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan hastalar ile 1 Mart-1 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Yapılan güç analizi doğrultusunda çalışmaya 140 kişi dâhil edildi. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Hemşirelik İmaj Ölçeği (HİÖ)”ve“Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayışı Ölçeği (HHBAÖ)”kullanılarak elde edildi. İstatistiksel analizler için NCSS programı kullanıldı. Çalışmada, HHBAÖ toplam puanı 55 ile 75 arasında değişmekte olup ortalaması 71,31±3,65'tir. HİÖ toplam puanı ise 60 ile 82 arasında değişmekte olup ortalaması 72,48±4,67'dir. Hastanın yaş, cinsiyet, medeni durum, çalışma ve eğitim durumu, yatış günü sayısı, tedavi gördüğü hastanede tanıdık hemşire varlığı, daha önce hastane yatışının olması ve daha önce refakatçi olma faktörlerine göre hemşirelik bakımı ve hemşirelik imajı değerlendirmelerinde anlamlı farklılıklar belirlendi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Perceptions of Patients in the Hospital Due to Covid-19 Regarding Nursing Care and Nursing Image This research was conducted in a descriptive and relationship-seeking type in order to evaluate the perceptions of nursing care and nursing image of hospitalized patients due to Covid-19. It was carried out between 1 March-1 April 2021 with patients who were treated in Kocaeli University Hospital Covid-19 Inpatient Services and volunteered to participate in the study. In line with the power analysis, 140 people were included in the study. Data were obtained by using the“Personal Information Form”,“Nursing Image Scale (HIS)”and“Patient's Perception of Nursing Care Scale (HIAS)”. NCSS program was used for statistical analysis. In the study, the total score of HLPS ranged between 55 and 75, with an average of 71.31±3.65. The HLQ total score ranges from 60 to 82, with an average of 72.48±4.67. Significant differences were determined in the evaluation of nursing care and nursing image according to the factors of age, gender, marital status, employment and education status, number of hospitalization days, presence of familiar nurses in the hospital where the patient was treated, previous hospitalization and being a companion before.