Yoğun bakımda yatan kadın hastalarda bakım paketi uygulamasının üriner kateterle ilişkili enfeksiyon ve inkontinansa etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of care package application on urinary catheter-related infection and incontinence of female patients in intensive care unit
  1. Tez No: 694993
  2. Yazar: SEVCAN KUTLUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada yoğun bakımda yatan kadın hastalarda Üriner Enfeksiyonları ve İnkontinansı Önleme Bakım Paketi uygulamasının üriner inkontinans ve üriner sistem enfeksiyonu sıklığına etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmada deneysel tasarım tipi kullanılmıştır. Ocak 2020-Şubat 2021 tarihlerinde Gebze Fatih Devlet Hastanesi koroner yoğun bakım-yetişkin yoğun bakımdaki 52 kadın hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma ve kontrol grubuna“Hasta Tanılama Formu”,“Hasta İzlem Formu”, taburculuk günü ve taburculuktan bir ay sonra“Aşırı Aktif Mesane Sorgulama Formu”uygulanmıştır.“Üriner Enfeksiyonları ve İnkontinansı Önleme Bakım Paketi”yalnızca çalışma grubundaki bireylere uygulanmıştır. Bakım Paketi kontrol grubu bitirildikten sonraki süreçte hazırlanmış ve ön uygulama yapıldıktan sonra klinikte çalışan kişilere eğitim verildikten sonra uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVALUATION OF THE EFFECT OF CARE PACKAGE APPLICATION ON URINARY CATHETER-RELATED INFECTION AND INCONTINENCE OF FEMALE PATIENTS IN INTENSIVE CARE UNIT INTRODUCTİON AND OBJECTİVE: The purpose of this study is to explore and describe the effects of Urinary Infections and Incontinence Prevention Care Package application on the frequency of Urinary Incontinence and UTI of female patients in intensive care unit. MATERİAL AND METHOD: In this study, experimental design type was used. The study was performed on 52 female patients in the coronary intensive care unit and adult intensive care unit of Gebze Fatih Public Hospital between January 2020-February.“Patient Diagnosis Form”,“Patient Follow-up Form”,“Overactive Bladder Inquiry Form On The Day of Discharge”and“Overactive Bladder Inquiry Form of The First Month After Discharge'' were applied to the study and control groups. ”Urinary Infections and Incontinence Prevention Care Package" was solely applied to the individuals in the study group. The Care Package was prepared after the process of completion of control group and it was applied to the individuals working in the clinic after they all had been trained.