Cerrahi işlem geçiren hastaların ameliyat öncesi COVID-19 korku düzeyi ve hijyen davranışlarının ameliyat sonrası geliştirdikleri kişisel koruyucu klinik önlemlere etkisinin belirlenmesi
Determination of the pre-surgery COVID-19 fear level and the effect of the hygiene behaviors of the patients under the surgery on the personal protective clinical measures developed after the surgery
  1. Tez No: 746145
  2. Yazar: NİLGÜN SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Pandemi sürecinde devam eden acil cerrahiler hastaları psikolojik olarak etkilemekte ve davranış değişikliklerine neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ameliyat öncesi hastaların COVID-19 korku düzeyleri ile hijyen davranışlarını belirlemek ve bu davranışların, hastanede kaldıkları sürede geliştirilen kişisel koruyucu klinik önlemleri nasıl etkilediğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, analitik tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Nisan 2021 - Mart 2022 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Genel cerrahi servisinde yatan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırma kriterlerine uyan 131 hasta oluşturmuştur. Veriler ameliyat öncesi Sosyodemografik ve Klinik Bilgiler Formu, Kovid-19 Korkusu Ölçeği, Covid-19 Hijyen Ölçeği; ameliyat sonrası ise COVID-19 Kişisel Koruyucu Klinik Önlem Anketi kullanılarak iki aşamada toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, independent t testi, ANOVA testi, Wilcoxon testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Cerrahi geçiren hastaların ameliyat öncesi COVID-19 korku düzeylerinin (22,2±7,96) ve hijyen davranışlarının (110,50±17,37) orta düzeyin üzerinde olduğu saptanmıştır. Hastaların ameliyat sonrası geliştirdikleri kişisel koruyucu klinik önlemlerin ise orta düzeyin üzerinde olduğu (117,18±11,43) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Continuing emergency surgeries during the pandemic process affect patients psychologically and cause behavioral changes. The aim of this study is to determine the COVID-19 fear levels and hygiene behaviors of patients before surgery and to examine how these behaviors affect the personal protective clinical measures developed during their hospital stay. Materials and Methods: This research is an analytical type study. The sample of the study consisted of 131 patients who were hospitalized in the General surgery service of Sakarya University Training and Research Hospital between April 2021 and March 2022, accepted to participate in the study and met the research criteria. Data were pre-operative Sociodemographic and Clinical Information Form, Kovid-19 Fear Scale, Covid-19 Hygiene Scale; Postoperatively, it was collected in two stages using the COVID-19 Personal Protective Clinical Prevention Questionnaire. In the evaluation of the data; descriptive statistics, independent t test, ANOVA test, Wilcoxon test and Spearman correlation analysis were used. Results: It was determined that the preoperative COVID-19 fear levels (22.2±7.96) and hygiene behaviors (110.50±17.37) of the patients who underwent surgery were above moderate. It was determined that the personal protective clinical measures developed by the patients after the surgery were above the moderate level (117.18±11.43).