Amerika Birleşik Devletleri yaptırımlarının İran ekonomisine (1979-2019)
The Impact of United States sanctions on Iran's economy between (1979-2019)
- Tez No: 691970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mevcut araştırma, ABD yaptırımlarının Ġran ekonomisi üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır; Amerika Birleşik Devletleri'nin Orta Doğu'daki zorluklarla dolu uzun tarihi ve özellikle Soğuk Savaş sonrasında ABD'nin bölgesel meselelerdeki rolü ve etkisi unutulamaz. ABD, bölgesel meselelerde aktif bir oyuncu olmak, siyasi durumları ve kararları doğru yönde ve hedef ve çıkarları doğrultusunda değiştirebilmek için çok çalıştı. 1970 Ġslam Devrimi'nden sonra iki ülke arasında sürtüşme yaşanmış, ABD her zaman ekonomiye ve orduya ağır yaptırımlar uygulayarak Ġran Ġslam Cumhuriyeti'nin tavrını değiştirmeye çalışmış ve bu yaptırımlar bugüne kadar devam etmiştir. Ġran'ın nükleer ve askeri programı, bazı ülkelerdeki siyasi ve askeri müdahaleleri, ABD'nin terörist dediği bazı hareketlerin desteklenmesi başta ABD olmak üzere dünya ülkelerinin endişeleri arasında yer aldığından söz edilebilir. Nükleer silahlara sahipler ve ABD liderliğindeki bu ülkeler Ġran'la savaş halindeler ve en etkili yollardan biri ekonomik yaptırımlar uygulamak ve Ġran Ġslam Cumhuriyeti'nin davranışını değiştirmek için azami baskı uygulamaktır. Araştırmacının Ġran'a yönelik yaptırımları anlamak için kullandığı teoriye karmaşık gerçekçilik denilebilir. Bu teori temel bilgilerle başlar ve daha sonra devam eder. Durumun karmaşıklığı, Ġran'ın mevcut politikalarının ABD ve müttefikleri için güvensiz olması nedeniyle başlıyor.
Özet (Çeviri)
Current research aims to examine the impact of US sanctions on the Iranian economy; the long history of the United States of America full of challenges in the Middle East, and the role and influence of the United States in regional affairs, especially after the Cold War, cannot be forgotten. The United States has worked hard to be an active player in regional affairs, able to change political situations and decisions in the right direction and in line with its goals and interests. After the 1970 Islamic Revolution, there was a friction between the two countries, the USA always tried to change the behavior of the Islamic Republic of Iran by applying heavy sanctions on the economy and the army, and these sanctions have continued until today. It can be mentioned that Iran's nuclear and military program, its political and military interventions in some countries, and the support of some movements that the USA calls terrorists are among the concerns of the world countries, especially the USA. They have nuclear weapons and these US-led countries are at war with Iran, and one of the most effective ways is to impose economic sanctions and apply maximum pressure to change the behavior of the Islamic Republic of Iran