12-15 aylık çocuklarda demir eksikliğinin SİATT (Sosyal iletişim alan tarama testi) skoruna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of iron deficiency on SCASI (Social communication area screening test for infants and young children) score in 12-15 months children
  1. Tez No: 692027
  2. Yazar: ÖZGE YERLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞİN NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Demir eksikliği ve demir eksikliği anemisi dünyada en sık görülen nutrisyonel eksiklik ve anemi nedenidir. Pek çok çalışmada demir eksikliği ve demir eksikliği anemisinin çocukluk döneminde büyüme ve gelişmede önemli etkilere neden olduğu bilinmektedir. Gelişmenin takibinde tarama testleri de oldukça önemlidir. Ülkemizde de pratikte kullanılmakta olan pek çok gelişim tarama testi bulunmaktadır. Demir eksikliği anemisinin, sosyal iletişim alanı değerlendirmede rol oynayan Sosyal İletişim Alan Tarama Testi'ne (SİATT) etkisi çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. SİATT'ın günlük pratikte çocuklarımızın gelişimini değerlendirmede yaygınlaşıp, yardımcı olacağı düşüncesindeyiz. Çalışmamız prospektif bir olgu kontrol çalışmasıdır. Demir eksikliği anemisi olan 43 olgu vaka grubu olarak alındı. 69 olgu da kontrol grubu olarak belirlendi. Vaka grubu ve kontrol grubundaki olguların 12. ay ve hasta grubunun tedavisi sonrası tüm gruplarda 15. ay da SİATT tekrarlandı. Tüm olguların demografik bilgileri ve SİATT sonuçları karşılaştırıldı. Demir eksikliği anemisi olan vaka grubunda kontrol grubuna göre 12.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency and iron deficiency anemia are the most common causes of nutritional deficiency and anemia in the world. In many studies, it is known that iron deficiency and iron deficiency anemia cause significant effects on growth and development in childhood. Screening tests are also very important in the follow up of the development. There are many developmental screening tests used in practice in our country. The effect of iron deficiency and iron deficiency anemia on the social communication area screening test for infant and young children (SCASI), which plays a role in the evaluation of social communication area, constitutes the aim of our study. We consider that SCASI will become widespread and helpful in evaluating the development of our children in daily practice. Our study is a prospective case control study. 43 patients with iron deficiency anemia were included in the patient group. 69 cases were determined as the control group. SCASI was repeated at the 12th month of the patients in the patient group and the control group, and at the 15th month in all groups after the treatment of the patient group. Demographic information and SCASI results of all cases were compared.