Kocaeli ilindeki lise öğrencilerinde anemi sıklığı ve demir eksikliği anemisinin mental performans üzerine etkisi
Prevalence of anemia among high school students in Kocaeli and effects of iron deficiency anemia on mental performance
  1. Tez No: 129761
  2. Yazar: BÜLENT KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞANDA ÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Adolesan döneme özgü sorunlar çoğu kez gözden kaçmaktadır. Adolesan anemisi de bu sorunlardan biridir. Adolesan anemisinin sıklığı ülkeye ve sosyo-ekonomik düzeye göre değişmektedir. Ülkemizde adolesan anemisi sıklığım araştıran kısıtlı sayıda çalışmada %1,5 ile %16,9 arasında değişen oranlar bildirilmiştir. Demir eksikliği anemisinin süt çocuklarında gelişimsel sorunlara yol açtığına ilişkin çok sayıda çalışma vardır. Bununla birlikte, büyük çocuklarda ve adolesanlarda demir durumu ile mental performans arasındaki ilişki yeterince açık değildir. Çalışmamızda ülkenin tüm bölgelerinden göç alan, farklı sosyo-ekonomik düzeylerden insanların yaşadığı Kocaeli ilindeki lise öğrencilerinden Kocaeli ilini temsil edecek sayıda bir örnek grubunda, adolesan anemisi sıklığının belirlenmesi ve demir eksikliğinin mental performans üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 14-16 arasında değişen, 200 kız, 200 erkek öğrenci alınmıştır. Bu öğrencilerden çalışmaya katılmayı ailelerinin de onayıyla kabul eden 174 kız öğrenciden 17'sinde (%9,7), 164 erkek öğrenciden 6'sında (%3,6) anemi (Hb; kızlarda
Özet (Çeviri)
SUMMARY Problems related with the adolescence are frequently underestimated. Adolescent anemia is one of these problems. The prevalence of adolescent anemia varies with both socioeconomic status of individual and country. There were limited number of studies in our country to investigate the frequency of adolescent anemia. These studies report a prevalence between 1,5% to 16,9%. There are many studies documenting the impact of iron deficiency anemia on the development of infants. However the relationship of iron status with mental performance among older children and adolescents is not clear enough. The aim of our study is to investigate the prevalence of adolescent anemia and the impact of iron deficiency on mental performance in a quite large sample of high school students. Study group was suitable to represent the adolescents in the province of Kocaeli which is a province subject to immigration from different parts of the country and has heterogenous socioeconomic status. Four hundred students (age 14-16 years, F/M 200/200) were enrolled in the study. Blood samples of 164 males and 174 females could be drawn after the written consent of the parents and students. Anemia (Hb