Propil paraben'in zebra balığı (Danio rerio)'nın dopaminerjik nöronları üzerine etkileri
The effects of propylparaben on the dopaminergic neurons of zebrafish (Danio rerio)
- Tez No: 692038
 - Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, PROF. DR. MİTSUYO KISHIDA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nöroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Neurology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, zebra balığının (Danio rerio) erken gelişim aşamalarında (embriyo ve larvalar) ve yetişkin aşamalarında propil paraben (PP)'nin dopaminerjik (DA) nöronlar üzerindeki olumsuz etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma için, zebra balığı embriyoları 2 döllenme sonrası saatten (dss)120 dss'ye 1 ve 10 μM dozlarda PP'e maruz bırakılmıştır. PP'nin doza bağlı olarak sağkalım oranını ve kuluçka süresini belirgin şekilde düşürdüğü ve gelişim bozukluğunu arttırdığı görülmüştür. DA nöronlarının moleküler belirteci tirozin hidroksilaz (TH), 48 dss'de ekspresyonlarında önemli bir azalma göstermiştir ve 120 dss'de larvanın ortalama yüzme mesafesi de PP'e maruz kalındığında önemli ölçüde azalmıştır. Bu değişikliklerin altında yatan potansiyel mekanizmaları araştırmak için, muamele edilen tüm larvaların dopamin ve östrojen sinyal yolaklarında yer alan anahtar genlerin transkripsiyonel profili 120 dss'de ölçülmüştür. Dopamin sinyalinden sorumlu TH1 ve TH2 genlerine ilişkin mRNA ifade düzeyleri, önemli ölçüde aşağı regüle edilirken, DRD2 ve DAT genlerine ait mRNA'ların ifade düzeylerinde önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. PP'nin östrojen sinyalinden sorumlu olan AroB ve ER𝛼 genlerinin ifade yüzdelerini de önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Bu sebeple, DA nöronları üzerinde olası bir değişikliğe neden olabileceği belirlenmiştir. Yetişkin erkek zebra balığı ayrıca 7 gün boyunca 1 ve 10 μM dozlarda PP'e maruz bırakılarak, motorlarındaki anormalliği ve görsel fonksiyonlarını kontrol etmek için davranış analizi (örn. lokomotor aktivite, kurtulma deneyi) yapılmıştır. PP'e maruz kalmanın yetişkin balıklarda 7 maruziyet sonrası günlerde (msg) lokomotor aktiviteyi önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed at determining the adverse effects of propylparaben (PP) on the dopaminergic (DA) neurons in early developmental stages (embryo and larvae) and adult stage of zebrafish (Danio rerio). To do that, zebrafish embryos were exposed to PP at 1 and 10 μM doses from 2 dss to 120 dss. It showed that, PP markedly decreases the survival rate and hatching rate and increases the developmental deformity in a dose depended manner. The molecular marker of DA neurons TH indicated a significant reduction in their expression at 48 dss and at 120 dss and larval average swimming distance also decreased significantly upon PP exposure. To investigate the potential underlying mechanisms of those alterations, transcriptional profiling of key genes involved in dopamine and estrogen signalling pathways of all the treated group of larvae were measured at 120 dss. Relative mRNA expression of dopamine signalling genes TH1 and TH2 was significantly downregulated, while no significant changes were observed in DRD2 and DAT expression level. In addition, the percentage of estrogen signalling genes AroB and ER𝛼 were significantly decreased, which might indicate a possible alteration of DA neurons. Adult zebrafish (male) were also exposed to PP at 1 and 10 μM doses for 7 days. Behavioural analysis (e.g., locomotor activity, avoidance assay) was performed to check the abnormality in their motor as well as visual function. Treatment with PP had shown to decrease significantly the locomotor activity in adult fish at 7 msg.