Mandibuler bilateral sagittal split osteotomi sonrası lingual fraktür paternleri ve vertikal ramus kalınlığı ile ilişkisi
Lingual fracture patterns after mandibular bilateral sagittal split osteotomy and its relationship with vertical ramus thickness
  1. Tez No: 692039
  2. Yazar: KORAY TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaçlar: Bilateral sagittal split osteotomi (BSSO) günümüzde ortognatik cerrahide en sık kullanılan mandibular cerrahi tekniktir. Özellikle lingual taraf görsel kontrol altında olmadığı için istenmeyen/kötü kırıklar ameliyat sırasında ortaya çıkabilir ve cerrahi ve fonksiyonel sonucu komplike hale getirebilir. Literatüredaki çalışmalara baktığımızda özellikle farklı değişkenler ve preoperatif görüntülerde mandibula anatomisi değerlendirilerek istenmeyen/kötü kırıklara neden olup olmadığı üzerine odaklanılmıştır. Çalışmamızda literatürde ilk defa, oluşmuş kırık hattının gerçek özelliğinin kırık noktasının en yakın anterior ve posterior nokta ile olan ilişkisi detaylı olarak incelenmiştir. Kırık tipi sınıflandırmasından bağımsız, kırığın neden kırıldığı yerde oluştuğunu ve neden hemen anterior veya posteriorunda oluşmadığı sorgulanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: BSSO uygulanan 21 hastanın (42 hemimandibula) preoperatif ve postoperatif görüntülemeleri Extreme PACS programında eşleştirilerek iki boyutlu; Horos programı ile hacim ölçümleri yapıldı. Bulgular: En sık %71,4 (n=30) LSS 3 tipi kırık görüldü. Bölgesel kanselöz:kortikal oranlar; ramus (0,778), angulus (0,871) ve body (1,012) şeklindeydi. Tüm bölgelerde kırık noktasının anteriorundaki kanselöz:kortikal oran o bölgenin genel oranından yüksekti (p0,05). Sonuç: Kırık hattı oluşumunda korteks kalınlıkları, kanselöz kemik miktarı önemli parametrelerdir. Mandibula ramus, angulus ve body bölgeleri anatomik özellikler bakımından farklı olup kırık oluşum özellikleri açısından ramus ve angulus benzer özellikler gösterirken body farklı özellikler sergilemektedir. Çalışmamızda BSSO'da mandibula lingual tarafta kırık hatlarının özellikle ramus ve angulusta kortikal yoğunluğun arttığı yani direncin yükseldiği ilk alanlarda, lingual korteksin ince olan noktalardan kırıldığını bulduk.
Özet (Çeviri)
Aims: Bilateral sagittal split osteotomy (BSSO) is currently the most common mandibular surgical procedure in orthognatic surgery. Since the lingual aspect is not under control visually, unfavorable/bad fractures can occur perioperatively and complicate surgical and/or functional outcome. Previous literature focused on the effect of various parameters and mandibular anatomy following preoperative imaging on the incidence of these fractures. In our study, first time in the literature, we investigated the relationship between the fracture point and the points immediately anterior and posterior to this point. In this study, we aimed to investigate the reason behind why fracture points occur where they occur, but not at points immediately anterior or posterior, regardless of the fracture classification. Materials and methods: Two dimensional analyses were obtained using Extreme PACS software following synchronization of preoperative and postoperative imaging. Horos imaging software was used to perform three dimensional volumetric analyses on 21 patients' (42 hemimandibles) preoperative images. Results: LSS type 3 fractures were most common (71,4%, n=30). Regional cancellous:cortical ratios were 0,778, 0,871, and 1,012 for ramus, angle and body, respectively. Cancellous:cortical ratio was statistically significantly higher at the area anterior to the fracture compared to the preoperative ratio of that region (p0,05). Conclusion: Cortical thickness and amount of cancellous bone are important parameters affecting the formation of fracture lines. While rami, angles and bodies of mandibles are anatomically different, ramus and angle show similar fracture patterns differing from the body of the mandible. In our study, we demonstrated that during BSSO procedures, fracture lines at the lingual side of the mandible occur more commonly at points with thinner lingual corteices and where cortical density, hence resistance, starts to increase, especially when located around ramus or angle of the mandible.