Çocuk yoğun bakım ünitesinde pediatrik akut respiratuar distress sendromu tanısı alan hastalarda serum syndecan düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum syndecan levels in patients diagnosed with pediatric acute respiratory distress syndrome in the pediatric intensive care unit
- Tez No: 692051
- Danışmanlar: PROF. DR. ENER ÇAĞRI DİNLEYİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Pediatrik ARDS'ye özgü bir biyobelirteç halen bulunamamaktadır. Bu prospektif çalışmada pediatrik yaş grubunda pARDS olgularında serum syndecan-1 düzeylerinin değerlendirilmesi, sepsis, pnömoni ve sağlıklı çocuklar ile karşılaştırılması planlandı. Bütün hastaların başvuru anındaki yaş, cinsiyet, altta yatan hastalık varlığı ve yatış tanısı kaydedildi. Tanı anında; tam kan sayımı, biyokimya, inflamasyon biyobelirteçleri not edildi ve tüm hastalarda PRISM 3, PIM2, PELOD-2 ve pSOFA skorları hesaplandı. Hastalardan tanı anında ve 72. Saatinde serum Syndecan-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. Çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilen pARDS (n=21), sepsis (n=28) ve pnömoni tanısı (n=21) alan 1 ay – 17 yaş arası çocuk hastalar ve hasta grubu ile yaş olarak benzer sağlıklı çocuklar (n=20) kontrol grubu olarak dahil edildi. PARDS grubunda başvuru anında ve 3. günde serum syndecan-1 düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek olarak saptandı (her ikisi için de p0.05).
Özet (Çeviri)
A specific biomarker for pediatric ARDS is still not found available. In this prospective study, we planned to evaluate serum syndecan-1 levels in pARDS cases in the pediatric age group and to compare them with sepsis, pneumonia and healthy children. Age, gender, underlying disease and hospitalization diagnosis of all patients were recorded. At the time of diagnosis; complete blood count, biochemistry, inflammation biomarkers were noted and PRISM 3, PIM2, PELOD-2 and pSOFA scores were calculated. Serum Syndecan-1 levels were studied by ELISA method at the time of diagnosis and at the 72nd hour. Children aged between one month and 17 years of age, diagnosed with pARDS (n=21), sepsis (n=28) and pneumonia (n=21), followed in the Pediatric Intensive Care Unit of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, have been enrolled. Previously healthy age-matched children(n=20) with the patient group served as the control group. Serum syndecan-1 levels were higher in the ARDS group at the time of admission and on the 3rd day compared to the control group (p0.05).