Flow measurements around a bio-inspired bluff body
Bio-ilhamlı bir küt cisim etrafındaki akış ölçümleri
  1. Tez No: 692050
  2. Yazar: HÜSNÜ EĞİTMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK MEMDUH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, en hızlı köpekbalığı olan Isurus oxyrinchus'un diş benzeri çıkıntılarından esinlenerek, aero-hidrodinamik olarak etkili bir küt cisim geliştirmektir. Mevcut literatür tarafından sunulan diş benzeri pulların gerçek ölçekleri kullanılarak yeni bir geometri geliştirilmiştir. Deneyler, cisim etrafındaki hız alanını elde etmek için parçacık görüntü hız ölçüm tekniği kullanılarak bir su tünelinde gerçekleştirilmiştir. Biyo- ilhamlı küt cismin (biyo-cisim) aero/hidrodinamik karakterini anlamak ve karşılaştırmak için, en çok çalışılan küt cisim şekillerinden biri olan dairesel bir silindir, ele alınan tüm parametreler için çalışmaya dâhil edilmiştir. Biyo-cisim, hammadde olarak Polilaktik asit (PLA+) kullanılarak, dairesel silindir ise pürüzsüz pleksiglastan üretilmiştir. Yeni biyo-cisim etrafındaki akış yüksek oranda üç boyutlu olduğundan, PIV ölçümleri için çeşitli düzlemler ve kesitler dikkate alınmıştır. Değerlendirilen sonuçlar, biyo-cismin dairesel silindire kıyasla daha iyi aero/hidrodinamik özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Biyo-cismin silindire kıyasla daha iyi aero/hidrodinamik özelliklerini kanıtlayan özellikler şunlardır: (I) Tüm hız bileşenleri için azalmış Reynolds gerilmeleri; (II) daralan girdap oluşum uzunluğu ve daha düşük türbülans şidddeti; (III) yakın art izi bölgesinde titreşimlerin yok olması. Bu çalışmanın, insansız sualtı araçları, denizaltılar, gemi gövdeleri vb. çeşitli mühendislik uygulamaları için, küt cisim tasarımlarına yeni bir ilham kaynağı sunacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to design an aero/hydro dynamically efficient bluff body inspired by the denticles of the fastest shark; Isurus oxyrinchus. A novel shape is developed utilizing the real scales of the denticle presented by the available literature. Experiments were carried out in a water tunnel using the Particle image velocimetry technique to obtain the velocity field around the body. In order to understand and compare the aero/hydrodynamic characteristics of the bio-inspired bluff body (bio-body), one of the most studied bluff body shape, i.e. a circular cylinder was involved for all considered parameters. The bio-body was printed using Polylactic Acid (PLA+) as the raw material whereas the circular cylinder was made of smooth Plexiglas. Since the flow around the novel bio-body is highly three-dimensional, various planes and sections were considered for PIV measurements. The evaluated results showed that the bio-body has better aero/hydrodynamic properties compared with the circular cylinder. The features that prove better aero/hydrodynamic characteristics of bio-body over the cylinder are: (I) The reduction of Reynolds stresses in all velocity components; (II) the shrinking of vortex formation length and lessening of turbulence intensity; (III) the eliminated vibrations in the near wake region. It is believed that this study introduces a new inspiration to the bluff body designs in various engineering applications such as unmanned underwater vehicles, submarines, ship hulls, etc.