2006-2008 yılları arasında Ç.Ü.T.F. Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde akut respiratuar distres sendromu (ARDS)) tanısı ile izlenen hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of paediatric patients with acute respiratory distress syndrome (ARDS) In Paediatric Intensive Care Unit,C.U.T.F., between 2006-2008
- Tez No: 236349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R.DİNÇER YILDIZDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ndeki ARDS insidansını,ARDS'nin etyolojik nedenlerini, komplikasyonlarını, tedavi protokollerini, ARDS'ye bağlı gelişen multiorgan disfonksiyonu (MODS) sıklığını ve mortalite oranlarını belirlemeyi amaçladıkGereç ve yöntemler: Bu çalışmaya 65 ARDS'li hasta alındı. Hastaların 35'inde pulmoner ARDS ve 30'unda ekstrapulmoner ARDS mevcuttu. Hastaların 33'üne konvansiyonel ventilasyon sonrasında yüksek frekanslı ossilatuar ventilasyon (YFOV) uygulandı. Bu hastalar da ayrıca pulmoner ve ekstrapulmoner ARDS grubuna ayrılarak incelendi. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, etiyolojik faktörleri, arteriyel kan gazı değerleri, mekanik ventilasyon paremetreleri, kullanılan sedasyon, analjezi ve kas gevşeticileri, PRISM II skorları, PaO2/FiO2 oranları, Murray indeksleri, oksijen indeksleri (OI), arteriyoalveoler oksijen gradyent farkları (AaDO2), ARDS'ye bağlı gelişen komplikasyonlar, multiorgan disfonksiyonu ve mortalite oranları kaydedildiBulgular: Çocuk Yoğun Bakım Ünitemizdeki ARDS insidansı % 4,6, mortalite oranı % 40 ve MODS oranı % 72 bulundu. Altta yatan en önemli predispozan faktörler malignite ve travma idi. Hastaların % 54'ünde (n=35) pulmoner, % 46'sında ekstrapulmoner ARDS mevcuttu. Her iki grubun ilk PaO2/FiO2 oranları, OI değerleri, Murray indeks değerleri ve AaDO2 farkları arasında anlamlı farklılık bulunmadı (hepsi için p>0,05). Ayrıca grupların arasında MODS ve mortalite oranları benzerdi (p>0,05, p>0,05). Hastaların % 51'ine (n=33) konvansiyonel ventilasyon sonrasında YFOV uygulandı.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: In this study we aimed to determine the incidence, the etiologic factors, complications, treatment protocols, frequency of multiorgan dysfunction (MODS) and mortality rate in ARDS in Paediatric Intensive Care Unit (PICUMaterial and Methods: 65 patients with ARDS were included in this study. 35 of patients were suffered from pulmonary ARDS and 30 of suffered from extrapulmonary ARDS. 33 of patients were ventilated by high frequency oscillatory ventilation (HFOV) after conventional ventilation. Similarly; the patients with ARDS were classified to pulmonary and extrapulmonary ARDS groups.The demographic peculiarities and etiologic factors of ARDS, arterial blood gas values, the parameters of mechanical ventilation, sedation-analgesia and muscle relaxing agents need and the score of critical care (PRISM II), PaO2/FiO2 ratio, Murray index, oxygenation index (OI) and AaDO2 complications of ARDS, ratio of multiorgan dysfunction syndrome (MODS) and mortality rate were determinedResults: The incidence of ARDS was determined as 4.6%, MODS ratio was 72% and mortailty rate was 40% in PICU. Malignancy and trauma were the most important predispozing factors underlying ARDS. 35 of patients with ARDS suffered from pulmonary ARDS and 30 of suffered from extrapulmonary ARDS. When we compared pulmonary and extrapulmonary ARDS groups, there were no significant differences in PaO2/FiO2 ratio, OI, Murray index and AaDO2 at the time of ARDS diagnosis (for all of them, p>0.05).Also MODS and mortality ratios were similar in two groups (both, p>0.05). 33 of 65 patients with ARDS were ventilated by HFOV after conventional ventilation.