Finansal gelişim düzeyi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi: Azerbaycan örneği
Examination of the relationship between financial development level and economic growth: Azerbaijan case
- Tez No: 692054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SALDANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda ülkelerde ekonomik büyüme ile finansal gelişme arasındaki ilişkiye artan bir ilgi görülmektedir. Araştırmacılar, karşılıklı ilişkilerin etkilerini anlamaya ve bu iki kavram arasındaki ilişkinin yönünü belirlemeye çalışmaktadırlar. Çalışma 3 bölümden oluşmakta ve ilk olarak finansal gelişme ve ekonomik büyüme kavramları açıklanmaktadır. Bu noktadan haraketle ilk bölümde finansal gelişme ve finansal sistem kavramları açıklanmış, daha sonra finansal sistemin fonksiyonlarından, finansal gelişimin ölçülmesinden, ekonomik büyüme ve ekonomik büyüme teorilerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde iki kavram arasındaki ilişki incelenmiş ve literatür taraması yapılarak yıllar boyunca yapılan çalışmalar ortaya konulmuştur. Bu kapsamda 1960'lar finanas ve büyüme okulu, 1970'ler McKinnon Show okulu, 1980'ler finansal serbestleşme politikasına yönelik eleştiriler ve 1990'lar Finans ve İçsel büyüme konuları açıklanmıştır. Son olarak ise konuya ilişkin literatür taraması yapılmış ve 2005-2019 yılları arasında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) üzerinde finansal gelişmenin etkisi ampirik analizle test edilmiştir. Bağışlı değişken olarak GSYİH, bağımsız değişken olarak ise M3 para arzının GSYİH içindeki yeri ve SDV kredilerinin GSYİH içindeki yeri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increasing interest in the relationship between economic growth and financial development in countries. Researchers are trying to understand the effects of mutual relations and to determine the direction of the relationship between these two concepts. The study consists of 3 parts and firstly the concepts of financial development and economic growth are explained. From this point of view, in the first part, the concepts of financial development and financial system are explained, then the functions of the financial system, the measurement of financial development, economic growth and economic growth theories are mentioned. In the second part of the study, the relationship between the two concepts was examined and the literature was searched and the studies conducted over the years were revealed. In this context, the finance and growth school of the 1960s, the McKinnon Show school of the 1970s, the criticism of the financial liberalization policy of the 1980s, and the finance and internal growth of the 1990s are explained. Finally, the literature on the subject was searched and the effect of financial development on the Gross Domestic Product (GDP) between 2005-2019 was tested with empirical analysis. GDP is considered as the dependent variable, the place of M3 money supply in GDP and the place of SDV loans in GDP as independent variable.