Daphne sericea Vahl. türünün yaşam alanları farklılıklarının belirlenmesi
Determiningt the habitat differencies of the Daphne sericea Vahl. species
- Tez No: 692053
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada tipik Akdeniz bitkisi olarak bilinen, Daphne sericea Vahl. bitkisinin yaşam ortamı nitelikleri arasındaki farklılık ve ilişkiler ortaya konulmuştur. Elde edilen bu ilişkiler çerçevesinde kentsel alanlarda kullanımlarına yönelik bazı öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada Adana ilinin 3 ilçesinde 13 adet parseller belirlenmiştir. Parsellerle ilgili veriler hazırlanan arazi gözlem formuna işlenmiş Bu aşamada Parsellerin yükselti, bakı, eğim durumu, güneş alma durumu gibi verileri toplanmıştır. Parsellerden yaprak ve toprak örnekleri alınmıştır. Laboratuvarda Alınan toprak ve yaprak örneklerinde Azot(N), Fosfor(P), Potasyum (K), Magnezyum (Mg), Mangan (Mn) ve Demir (Fe) analizleri yapılmıştır. Bunun yanında toprak örneklerinde toplam tuz miktarı, toplam kireç miktarı organik madde ve toprak tekstür analizleri (kil, kum, silt) değerlerinin analizi yapılmıştır. Çalışmanın son aşamasında laboratuvardan alınan analiz sonuçları ve parsellerden alınan çevresel değerlere Kanonik uyum Analizi ve kümeleme analizi uygulanmıştır. Daphne sericea Vahl. bitkisinin gelişiminde topraktaki fosfor potasyum ve yükseltinin etkili olduğu görülmüştür. Yaprak gelişiminde ise azot, fosfor, demir ve yükselti pozitif korelasyon gösterirken potasyum negatif korelasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study known as the typical Mediterranean plant, Daphne sericea Vahl. valh differences and relationships between the qualities of the habitat of the plant have been revealed. Within the framework of these relationships obtained, some proposals for their use in urban areas were tried to be developed. In the study, 13 Parcels have been determined in 3 around of Adana province. The data on the parcels were processed into the prepared land observation form and at this stage the data such as height of parcels, aspect, geopraphy slope status, solar receiving status were collected. Leaf and soil samples were taken from the parcels. Nitrogen(N), Phosphorus(P), Potassium (K), Magnesium (Mg), Manganese (Mn) and Iron (Fe) were analyzed in the soil and leaf samples taken in the laboratory. In addition, the analysis of total salt content, total lime content, organic matter and soil texture (clay, sand, silt) values in soil samples had been analyzed. Canonical correspondence analysis and cluster analysis had been applied to the sample analysis results from the last laboratory of the study and the environmental values taken from the parcels. It had been observed that phosphorus, potassium and altitude in the soil were effective in the development of Daphne sericea Vahl. plant.In leaf development, nitrogen, phosphorus, iron and elevation had been positively correlated, while potassium had been correlated a negative.