Silifke yöresinde organik zeytin yetiştiriciliği üzerine yeşil gübreleme ve prina kompostu uygulamalarının etkilerinin araştırılması
Invesitigating of the effects of green fertilization and pirina compost applications on organic olive cultivation of the district of Silifke
- Tez No: 692061
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL FETİYE TÜREMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma 2013-2014 yıllarında Mersin'in Silifke ilçesinin Kargıcak köyünde, bir üreticinin 8 yaşlı Gemlik zeytin çeşidi bahçesinde yürütülmüştür. Zeytin bahçesinde toprak özelliği killi ve kireçli olup, tuzluluk problemi taşımamaktadır. Araştırmanın amacı, pirina kompostu ve yeşil gübreleme uygulamalarının zeytinlerde verim, meyve kalitesi, yaprakların besin maddesi içerikleri ve toplam yağ miktarı üzerine etkilerini belirlemektir. Araştırmanın yürütüldüğü Gemlik bahçesinde; Kompost (zeytin pirinası+saman), yeşil gübre (fiğ), yeşil gübre (bakla), yeşil gübre (yem bezelyesi), yeşil gübre (fiğ)+ yeşil gübre (bakla), yeşil gübre (fiğ)+ yeşil gübre (yem bezelyesi), kompost+yeşil gübre(fiğ), kompost+yeşil gübre (bakla), kompost+yeşil gübre(yem bezelyesi), kompost+ yeşil gübre (fiğ)+ yeşil gübre (bakla) ve kompost+ yeşil gübre (fiğ)+ yeşil gübre (yem bezelyesi ) uygulamaları yapılmıştır. Ağaç başına verim bakımından fiğ+bakla uygulaması her iki deneme yılında da en verimli olarak bulunmuştur. Kompost ve yeşil gübreleme uygulamalarının genel olarak zeytinlerde meyve ağırlığı, çekirdek ağırlığı ve % sçkm üzerine pozitif yönde etkileri olmuştur. 2013 yılında; kompost ve yeşil gübreleme uygulamaları zeytin yapraklarındaki azot, fosfor ve çinko miktarını arttırırken; 2014 yılında; kompost ve yeşil gübreleme uygulamaları genel olarak zeytin yapraklarındaki azot, fosfor, potasyum, bakır ve çinko içeriklerini arttırmıştır. Sonuç olarak zeytinde kompost ve yeşil gübreleme uygulamalarının, verim, kalite ve bitki besin maddelerinin alımları üzerine 2. yılın sonunda olumlu etki yaptığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on 8 years old Gemlik olive cultivars organically grown in olive orchards which are located in Kargıcak village of Silifke town of Mersin province between 2013-2014. The soils in the olive orchard have clay and lime position and have not any problem of salinity. The aim of this trial is to determine the effects of pirina compost and gren manure applications on the yield and fruit quality of olives, mineral nutrient contents of leaves and total oil of olives. In the trial; Compost (olive mill+straw), green manure (vetch), green manure (faba bean), green manure (feed peas), green manure (vetch+faba bean), green manure (vetch+feed peas), compost+green manure (vetch), compost+green manure (faba bean), compost+green manure (feed peas), compost+green manure (vetch+faba bean+feed peas), applications were applied. Vetch+faba bean application was determined as the best application in the terms of yield per plant. Fruit weight, seed weight, and %TSS (Total soluble solids content) were positively affeceted by compost and green manure applications. Compost and green manure applications increased the nitrogen, phosphorus and zinc contents of the leaves in 2013, compost and green manure applications generally, increased the nitrogen, phosphorus, potassium, copper and zinc content of the leaves in 2014. At the end of the trials, compost and green manure applications increased the yield, fruit quality and intake of plant nutrients in olive at the end of the second year.